Menu
CHIP Speedtest

Rychlé ukončení nereagujících procesů

08.12.2014 06:39 | Karel Kovar
Rychlé ukončení nereagujících procesů

I v moderních Windows se stane, že se program zhroutí a jeho procesy zablokují nebo zpomalí reakce systému.

Uživateli pak nezbývá než spustit správce úloh a v něm všechny „zamrzlé“ procesy jednotlivě ukončit a pokaždé potvrdit. Naštěstí ale existuje i snadnější cesta. Ukončit programy lze totiž i bez zpětného dotazu – přímo z příkazového řádku, pomocí příkazu »taskkill«. Ten dokonce nabízí i další možnosti: například umí předem zjistit všechny nereagující programy a pak právě ty ukončit. Založíte-li si zástupce tohoto programu s potřebnými parametry, můžete kdykoliv rychle dvojklikem eliminovat nereagující programy.

Pravým tlačítkem myši klikněte na volné místo plochy a v místní nabídce zvolte příkaz »Nový | Zástupce«. Do vstupního pole vložte příkaz

taskkill /F /FI „STATUS eq NOT RESPONDING“

a klikněte na »Další«. První parametr »/F« vynutí ukončení procesů, zatímco »/FI« aktivuje následný filtr. Ten zkoumá stav všech procesů a oznámí ty, které nyní namísto »RUNNING« hlásí »NOT RESPONDING«. Nyní ještě zástupce vhodně pojmenujte, například »Ukončit nereagující programy«, a klikněte na »Dokončit«. Dodatečně mu můžete kontextovým příkazem »Vlastnosti« ještě také přiřadit jinou ikonu. Napříště postačí tohoto zástupce vyvolat, a všechny havarované procesy se ukončí.

Upozornění: Nezapomínejte, že neuložená data aplikací se při jejich násilném ukončení ztratí. Nejprve byste proto vždy měli zkusit přece jen počkat na reakci a program pak ukončit regulérně.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání