Menu
CHIP Speedtest

Rychlé vložení chemických vzorců do dokumentu

13.12.2010 10:02 | Redakce Chip
Čas od času potřebujete ve svých textech použít chemické vzorce a schémata struktur molekul, která v současnosti pracně konstruujete v externím grafickém programu.

Ve Wordu integrovaný editor vzorců se pro chemické obory příliš nehodí. Univerzita v Cambridgi však nyní společně s Microsoftem vyvinula nový doplněk, který podobným způsobem integruje do Wordu speciální editor vzorců pro chemické rovnice. Můžete si jej zdarma stáhnout z webové stránky www.educationlabs.com/projects/ChemistryAdd-in/Pages/default.aspx.
INSTALACE DOPLŇKU: ZIP archiv rozbalte do nové složky na pevném disku a spusťte »setup.exe«. Je-li to nutné, program při instalaci aktualizuje nástroje Visual Studia pro Office. V tom případě možná budete muset instalaci doplňku nastartovat znovu. Potom spusťte Word. Integraci doplňku potvrďte kliknutím na »Install«. Tak se do hlavní nabídky v pásu karet doplní nová položka »Chemistry«.
Dále klikněte na ikonu Office, zvolte příkaz »Možnosti aplikace Word« a potom kategorii »Doplňky«. Pod »Aktivní doplňky aplikací« teď musí být uvedena také položka »Chemistry Smarttag«. Nyní úplně dole u »Spravovat« zvolte nastavení »Smarttags« a klikněte na »Přejít«. Vedle příslušného rozšíření zde aktivujte také zatržítka »Označit text smarttagy« a »Zobrazit tlačítka smarttagů«. Dialog pak potvrďte tlačítkem »OK«.
VLOŽENÍ VZORCŮ: Začněte například vstupem textu s anglickým označením dané sloučeniny. Smarttag zpravidla název rozpozná a nabídne příhodné možnosti. Zvolte příkaz »Convert to Chemistry Zone«. Potom takto vytvořený element označte a v pásu karet klikněte na »View«. Vyberte jeden z dostupných náhledů a potvrďte tlačítkem »OK«. Pomocí »2D« získáte grafické zobrazení strukturálního vzorce. Pro označený strukturální vzorec existuje po kliknutí na »Edit« také možnost tuto grafiku libovolně modifikovat.
Doplněk je založen na CML (Chemical Markup Language). V něm lze sloučeniny vyhledávat také podle jejich „Compound-ID“. Pracuje se s nimi takto: Otevřete webovou stránku http://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov. Tam zadejte sporný název, například »Kohlendioxid« nebo »Methanol«, a spusťte hledání. Nebude-li nalezena přesná shoda, zkuste alternativní návrhy, jako třeba »kohlendioxyd«. Výsledek hledání zobrazí anglický pojem »carbon dioxide« z databanky a příslušné CID »280«.
Použijte tuto identifikaci, aby Smarttag ve Wordu mohl sloučeninu automaticky rozpoznat, nebo v pásu karet pod »Import« klikněte na »From file«. Navigujte na »C:Program FilesChemistry Add-in for WordSmart Tag«. Potom zvolte CML soubor s požadovaným CID a klikněte na »Otevřít«.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání