Menu
CHIP Speedtest

Rychlé znázornění dat barevnými grafikami a ikonami

21.09.2010 07:25 | Redakce Chip
Diagramy pomáhají objasnit data a relace v rozsáhlých tabulkách. Na datových listech však bohužel zabírají další místo.

Excel podporuje podmíněné formátování buněk. Díky tomu v nich můžete hodnoty zobrazovat opticky zvýrazněné. Až dosud byly tyto možnosti ale hodně omezené. Ve verzi 2007 Excel podmíněné formátování významně rozšířil, takže nyní můžete v mnoha případech zcela oželet přídavné diagramy.
Označte oblast buněk, kterou má Excel zobrazovat graficky, a v pásu karet na kartě »Domů« klikněte na »Podmíněné formátování«. Ukazatel myši nastavte například na »Barevné škály« a pak klikněte na jeden ze symbolizovaných barevných přechodů. Tak všechny označené buňky obdrží odstupňované barevné pozadí, které závisí na vlastní číselné hodnotě. Potřebný rozsah hodnot stanoví Excel automaticky, takže barevná škála se standardními hodnotami je dostatečná.
Podobně svižně funguje podmíněné formátování také pro »Datové čáry« v požadované barvě a pro »Sady ikon«, u nichž můžete volit mezi více variantami. Zde jsou na výběr k dispozici mj. symboly semaforů, šipky tendencí nebo ukazatele hladin. Pokud si symboly logicky neodporují, dá se dokonce současně kombinovat i více variant.
Zvláště v tabulkách, které obsahují jen jeden nebo málo „výstřelků“, tedy neobvykle vysokých nebo nízkých hodnot, však už standardní nastavení barevné škály ne vždy postačí. Pak můžete sami stanovit, pro které hodnoty má které formátování platit. Spusťte »Podmíněné formátování | Barevné škály | Další pravidla« nebo » Podmíněné formátování | Nové pravidlo«. Dialog »Nové pravidlo formátování« nabízí přístup ke všem nastavením. Typ pravidla ponechte na »Formátovat všechny buňky na základě hodnot«. V rozevíracím seznamu »Styl formátování« změňte nastavení například na »Tříbarevná škála«. Všechny další volby se změní automaticky na jednotlivé vhodné prvky. Nyní zařiďte další konfiguraci pro minimum, střední hodnotu a maximum. Pro střední hodnotu je často praktický typ »PERCENTIL« o hodnotě »50« procent. Pro lineární nebo absolutní škálování však můžete použít i typy »PROCENTA« nebo »ČÍSLO« a opatřit je příhodnými hodnotami.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání