Menu
CHIP Speedtest

Rychlejší surfování s Operou

22.07.2010 12:22 | Redakce Chip
Procházení internetu při pomalém připojení se může změnit v duševní muka. V mnoha venkovských oblastech však ADSL stále ještě není k dispozici. Dají se návštěvy na webu přesto trochu zrychlit?

Možnou metodou, jak při pomalých připojeních dosáhnout co nejrychlejšího sestavení stránek, je komprese dat. Při ní se velké objekty, jako obrázky ap., před přenosem silně zkomprimují. Toto stlačení musí proběhnout před transportem dat skrze vlastní úzký profil, při stahování do počítače tedy na straně poskytovatele. Tuto techniku nabízejí některé placené služby.
Jde to ale i zdarma, totiž s novou verzí 10 prohlížeče Opera. Ve speciálním režimu „Opera Turbo“ komunikuje surfovací program s kompresním serverem firmy Opera Software. Bezplatný surfovací program získáte na adrese www.opera.com/download. Instalace je možná i s volbou »Upgrade«, při níž se převezmou všechna nastavení dosavadní verze Opery.
Režim »Turbo« aktivujete kliknutím vlevo dole ve stavovém řádku na příslušnou ikonu, která pak zapnutý stav signalizuje zeleným podsvícením. Opera může »Turbo« podle potřeby zapínat a vypínat také samostatně. Chcete-li vyvolat toto nastavení, klikněte na šipku vedle ikony a zvolte »Nastavit Opera Turbo«. Volbu změňte na »Automatické« a potvrďte tlačítkem »OK« –  v panelu nástrojů to bude indikováno modrou barvou.
UPOZORNĚNÍ: Při rychlém internetovém připojení nepřináší turborežim žádnou výhodu. Nevýhodu zřetelně horší kvality grafiky byste tedy měli akceptovat jenom v pomalejších sítích. Nedostatečné rychlosti přenosu dat se mohou ostatně také projevit, je-li příjem ve WLAN slabý nebo rušený, stejně jako je-li hotspot nebo váš poskytovatel přetížen příliš intenzivním datovým provozem. Pokud je ale webová stránka sama o sobě pomalá, nemůže pomoci ani turbo.
Poněvadž veškerý datový provoz v režimu »Turbo« běží přes server Opery, mohl by si výrobce browseru teoreticky sestavit také váš surfovací profil. Chcete-li tedy mít absolutní jistotu, tento „booster“ nepoužívejte.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání