Menu
CHIP Speedtest

Rychlejší vypínání operačního systému

15.06.2011 12:48 | Redakce Chip
Po kliknutí na »Vypnout« trvá věčnost, než se počítač opravdu vypne.

Kromě „zamrzlých“ programů a služeb připadají jako příčina zpomalení v úvahu také nevhodná systémová nastavení. Pokud se zpomalené vypínání objevilo teprve nedávno, je docela možné, že jste při tuningu počítače nechtěně zapnuli funkci pro vymazávání stránkovacího souboru. To na jedné straně zvyšuje bezpečnost, neboť pak je celý obsah stránkovacího souboru vždy při vypínání kompletně přepsán – a v něm obsažená hesla a citlivá data se už nedají vypátrat –, na druhé straně to ale při souboru o několika gigabajtech stojí také nějaký čas – a u soukromého počítače je to většinou zcela zbytečné.
Proto funkci nejraději použitým tuningovým nástrojem zase vypněte. Pokud jej už nemáte k dispozici, můžete to zařídit i manuálně úpravou v systémovém registru. Za tím účelem napište do hledacího pole nabídky Start »regedit« a stiskněte [Enter]. Následné upozornění od Řízení uživatelských účtů potvrďte tlačítkem »Ano«.  Nyní přejděte na klíč »HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetControlSession ManagerMemory Management«. V pravé části okna otevřete hodnotu DWORD »ClearPageFileAtShutdown« dvojitým kliknutím a její hodnotu změňte na »0«. Změnu potvrďte tlačítkem »OK« a editor registru zavřete. Napříště by mělo vypínání zase probíhat podstatně rychleji.
Upozornění: Pokud jako systémový disk používáte Solid State disk (SSD), měli byste mazací funkci bezpodmínečně deaktivovat. Ta totiž u SSD zkracuje jeho životnost.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení