Menu
CHIP Speedtest

Samočinné vyžádání potvrzení o přečtení zprávy

12.11.2010 12:01 | Redakce Chip
U důležitých mailů pro určité příjemce má poštovní program požadovat potvrzení o přečtení zprávy. Většinou však před odesláním zprávy zapomenete patřičnou volbu zapnout. Přitom by ale funkce neměla být aktivní obecně.

Outlook se dá pomocí makra nakonfigurovat tak, aby si v závislosti na zvolené adrese příjemce vyžádal potvrzení o přečtení zprávy. Nejprve si musíte přizpůsobit zabezpečení makra. Za tím účelem otevřete »Nástroje | Makro | Zabezpečení« a nastavení změňte na »Střední«. Je možné se rozhodnout, zda spustit makra, která mohou obsahovat viry.
V Outlooku 2007 také klikněte na »Nástroje | Makro | Zabezpečení«, v sekci „Zabezpečení maker“ vyberte možnost »Zobrazovat upozornění pro všechna makra« a potvrďte tlačítkem »OK«. Pak e-mailový program restartujte.
Nyní aktivujte »Nástroje | Makro | Editor jazyka Visual Basic«. Pomocí »Insert | Module« vytvořte nový VBA modul. Tam vložte následující řádky kódu, které přitom přizpůsobíte vlastním podmínkám.

Option Explicit

Public Sub Potvrzeni
(ByRef X As Object)

If X.Class = olMail Then

Select Case X.Recipients(1).Address

Case "petr.kratochvil@burda.cz"

X.ReadReceiptRequested = True

X.OriginatorDeliveryReportRequested = True

Case "info@chip.cz"

X.ReadReceiptRequested = True

X.OriginatorDeliveryReportRequested = True

Case "test@chip.cz"

X.ReadReceiptRequested = True

End Select

End If

End Sub

Makro zkontroluje, zda daný prvek je e-mail, a pak podle adresy prvního příjemce rozhodne, zda zapne příslušné volby, tj. nastaví je na »True«. Zde u každého případu »Case« přizpůsobte uvedenou adresu vlastním podmínkám. Stejným způsobem také můžete další Case bloky doplnit. Obě možná nastavení jsou potvrzení o přečtení prostřednictvím »ReadReceiptRequested« a potvrzení o doručení volbou »OriginatorDeliveryReportRequested«.

Nakonec se ještě musíte postarat, aby se toto makro automaticky spouštělo před odesláním každé zprávy. Proto v celé části okna (v tzv. Projekt exploreru) ve struktuře dvojitě pod »Microsoft Office Outlook« klikněte na »ThisOutlookSession«. 

V novém okně kódu změňte výběr v levém rozevíracím poli na »Application«. Zkontrolujte, zda vpravo je nastaveno »Item Send«. Tím je kostra makra hotova. Řádky kódu doplňte takto:

Private Sub Application_ItemSend
(ByVal Item As Object, Cancel As Boolean)

Call Potvrzeni(Item)

Set Item = Nothing

End Sub

 

Potom ukončete VBA editor prostřednictvím »File | Close and Return to Microsoft Outlook«. Napříště se žádosti o potvrzení budou generovat automaticky.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání