Menu
CHIP Speedtest

Separátní volba zobrazení přípon souborů

13.01.2011 10:41 | Redakce Chip
Windows standardně potlačují souborové přípony jako ».txt« nebo ».doc« a zobrazují jenom samotné názvy souborů, což má chránit před jejich nechtěným přepsáním. U některých typů souborů jako ».exe« nebo ».bat« byste se však rádi od tohoto standardu odchýlili. V Možnostech složky však lze jenom vypnout nebo zapnout zobrazení všech přípon.

V systémovém registru můžete aktivovat zobrazení souborových přípon pro jednotlivé typy souborů. Nejprve zařiďte, aby Windows všechny přípony principiálně potlačila. Za tím účelem otevřete Průzkumníka a klikněte na »Uspořádat | Možnosti složky a hledání«. V následném dialogu na kartě »Zobrazení« pod »Upřesnit nastavení« zaškrtněte volbu »Skrýt příponu souborů známých typů« a potvrďte tlačítkem »OK«.
Potom klikněte na »Start« a do pole »Prohledat programy a soubory«, případně »Spustit hledání« zadejte příkaz »regedit«. Windows pak ukážou příslušnou položku programu nahoře v nabídce Start. V kategorii »Programy« klikněte pravým tlačítkem myši na položku »regedit.exe« a v místní nabídce zvolte příkaz »Spustit jako správce«. Tento příkaz musíte autorizovat výběrem uživatelského účtu s oprávněním správce a zadáním příslušného hesla, pokud nejste jako správce přihlášeni.
V levé části okna editoru dvojitě klikněte na »HKEY_CLASSES_ROOT«, aby se zobrazily podřízené klíče. Zde najdete pro každý registrovaný typ souboru samostatný klíč. Většinou jsou tyto klíče pojmenovány příslušnou příponou doplněnou řetězcem »file«, tedy například »docxfile«, »exefile«, »txtfile« nebo »vbsfile«.
Označte klíč první přípony, kterou mají Windows napříště zobrazovat. Potom pravým tlačítkem myši klikněte na volné místo v pravé části okna editoru. V následné kontextové nabídce zvolte »Nový | Řetězcová hodnota« a zobrazené označení přepište na »AlwaysShowExt«. To postupně opakujte pro všechny přípony souborů, které mají Windows zobrazovat. Po restartu budou Windows u souborů příslušných typů ukazovat i jejich příponu.
Pokud se rozhodnete ještě jinak, pro příslušné přípony vymažte znakový řetězec »AlwaysShowExt«.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání