Menu
CHIP Speedtest

Smazání systémových bodů obnovy

13.04.2011 06:14 | Redakce Chip
Funkce obnovení systému vám po nezdařených instalacích už několikrát jako spása z nebes zachránila Windows. Časem se však příslušná data na pevném disku příliš rozrostou na úkor místa využitelného pro vlastní práci.

Jestliže váš systém běží stabilně a poslední instalace softwaru proběhla už před delší dobou, můžete všechny body obnovení systému až na ten poslední záchranný krok vymazat.

VÝMAZ STARÝCH BODŮ: Za tím účelem ve složce »Tento počítač« nebo »Průzkumník« pravým tlačítkem myši klikněte na položku své systémové jednotky a v místní nabídce zvolte příkaz »Vlastnosti«. Potom vpravo pod koláčovým grafem volného a využitého místa klikněte na tlačítko »Vyčištění disku«. Zobrazí se dialog »Vyčištění disku« s ukazatelem postupu a zprávou »Program Vyčištění disku počítá, kolik místa bude možno uvolnit na jednotce [X:]. To může trvat několik minut.«. Následně se objeví systémový dialog »Vyčištění disku«. V něm přejděte na kartu »Další možnosti«. Když pak v nejspodnější sekci »Obnovení systému« kliknete na tlačítko »Vyčistit«, objeví se další, už poslední bezpečnostní dotaz. Odpovězte »Ano«, čímž všechna stará data pro obnovení systému odstraníte.

ZABRÁNĚNÍ PLÝTVÁNÍ MÍSTEM: Funkci obnovení systému můžete také úplně vypnout – to vám však neradíme. Lepší je namísto toho jenom omezit velikost potřebného paměťového místa na rozumnou hodnotu. Za tím účelem v Ovládacích panelech dvojitým kliknutím otevřete položku »Systém« a v následném okně přejděte na kartu »Obnovení systému«. V ní můžete zvolit »Vypnout nástroj Obnovení systému na všech jednotkách«. Můžete však také označit jednu položku pod nabídkou »Jednotky k dispozici« a vedle kliknout na tlačítko »Nastavení…«. V následném dialogu můžete buď vypnout nástroj Obnovení systému pro tuto jednotku, nebo posuvným regulátorem »Využití diskového prostoru« obsazení disku body obnovení omezit.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání