Menu
CHIP Speedtest

Snadné přetaktování grafické karty pomocí programu Afterburner

11.03.2015 15:06 | Pavel Trousil
Snadné přetaktování grafické karty pomocí programu Afterburner

Volně dostupný program MSI Afterburner (najdete ho na stránkách MSI) vám umožní zvýšit rychlost vaší grafické karty, aniž byste museli sami zasahovat do BIOS. 

msi-afterburner-nahled

Po stažení, instalaci a spuštění tohoto programu uvidíte na levé straně různé regulátory: nejdůležitějšími regulátory potřebnými pro přetaktování grafické karty jsou Core Clock (MHz), Shader Clock (MHz) a Memory Clock (MHz). Na pravé straně najdete grafické znázornění jednotlivých parametrů a případné účinky změny. Pokud chcete zvýšit rychlost grafického čipu nebo shaderu, jednoduše posuňte konkrétní posuvník na vyšší hodnotu. Shaderem jsou označovány malé programovatelné jednotky grafické karty. Z bezpečnostních důvodů je možné zvýšit každý regulátor maximálně o 25 MHz. Aby bylo možné nově nastavené hodnoty použít, je ještě potřeba kliknout na »Apply«. Po každém přenastavení zkontrolujte stabilitu počítače. K tomu stačí kliknout na ikonu »K« v levém horním rohu. V případě, že během tohoto testu dojde k nějaké grafické chybě nebo k nestabilitě celého systému, frekvenci grafické karty je potřeba snížit, jinak byste měli s provozováním počítače problémy.

Chcete-li obnovit původní nastavení, stačí jednoduše kliknout na tlačítko »Reset«. Pak je ještě potřeba kliknout na tlačítko »Apply«, aby se nové hodnoty aplikovaly. Poznámka: Potenciál přetaktování se u každé karty liší. Proto postupujte ve zvyšování frekvence krok za krokem a nepoužívejte hodnoty, kterých se podařilo dosáhnout někomu jinému. A mějte na paměti, že přetaktování přináší rizika a může vést až k poškození grafické karty.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání