Menu
CHIP Speedtest

Společenské sítě vždy jen přes zabezpečené připojení

29.04.2011 07:43 | Redakce Chip
Nedávný datový skandál znejistil mnohé uživatele Facebooku, Twitteru & Co.: Pomocí jednoduchého nástroje se lze zcela snadno „nabourat“ do cizích účtů a využívat je k nekalým účelům.

Před krádeží identity prolomením vašeho účtu se můžete chránit tak, že svůj browser pomocí nástroje HTTPS Everywhere donutíte, aby si data s portály společenských sítí vyměňoval výlučně přes zašifrované spojení. Mnohé webové stránky totiž po povinné autentizaci zabezpečeným protokolem https přepnou na nazašifrovaný protokol http. HTTPS Everywhere funguje s řadou webových stránek, mezi nimiž nechybí Facebook, Twitter, Wikipedia, Wordpress, Live a Google.

Nástroj najdete například na celé řadě shareware portálů, nebo přímo u autorů na webu Electronic Frontier Foundation (www.eff.org)

Doplněk nainstalujte a poté browser restartujte. Po vyvolání »Nástroje | Správce doplňků« otevřete »Nastavení« nového rozšíření. Zde můžete zaškrtnutím jednotlivých položek určit, se kterými webovými stránkami chcete komunikovat protokolem https. Nástroj můžete nakonfigurovat také pro jiné než uvedené webové stránky. Jak toho docílit, to popisuje návod na adrese https://www.eff.org/https-everywhere/rulesets.
Zvýšení bezpečnosti s sebou bohužel přináší také jistá omezení. Tak například v některých webových stránkách se vyskytují obsahy třetích poskytovatelů, které nelze přenášet protokolem https. Také nelze využívat „chatovací“ režim Facebooku. Tyto funkce se však ve veřejných sítích, například v bezplatné Wi-Fi nějaké kavárny či letiště, jistě dají oželet. Jedinou momentálně bezpečnou alternativou je totiž webové služby v takovýchto prostředích vůbec nepoužívat.
Upozornění: Je-li spojení s webovou stránkou kompletně zašifrováno, na konci nyní zeleně podbarveného adresního řádku se objeví ikona se zamčeným visacím zámkem. Jedině pak je přenos skutečně zabezpečen.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání