Menu
CHIP Speedtest

Správa účtu Google Mail vedle jiných ůčtů v Thunderbirdu

17.02.2011 10:30 | Redakce Chip
Vedle jiných poskytovatelů používáte také účet služby Google Mail. Separátní vyvolání přes browser je však nepohodlné. Raději byste proto chtěli spravovat e-maily společně s jinými účty.

Thunderbird umí řídit přístup i kompletní správu účtu pro Google Mail. Je k tomu zapotřebí přizpůsobit několik nastavení v Google Mailu a nakonfigurovat odpovídající účet v Thunderbirdu.
Nejprve zvolte metodu POP (Post Office Protocol) nebo IMAP (Internet Message Access Protocol). Zatímco přístup via POP vždy zprávy stáhne a přichystá je pro použití v Office, IMAP spravuje zprávy přímo on line v účtu Google a samočinně se stará o synchronizaci všech akcí mezi různými klientskými přístroji. Pokud tedy chcete přistupovat k mailům z různých počítačů nebo mobilních přístrojů, měli byste dát přednost protokolu IMAP.
Jsou dokonce možné obě metody současně. Můžete si tak například na jednom notebooku zřídit přístup přes POP, abyste mohli zprávy rychle vyvolávat i na cestách nebo z ciziny a číst si je bez připojení k internetu. Přitom byste ale měli zabránit změnám dat u Googlu.
Nejdříve otevřete www.googlemail.com a přihlaste se ke svému účtu. Nahoře klikněte na »Nastavení«. Ve žlutavé oblasti dialogu zvolte »Přeposílání a protokol POP/IMAP«. Pokud by odkaz zněl jenom » Přeposílání a protokol POP«, pro váš účet dosud není IMAP k dispozici. Zkontrolujte volby pro POP stahování. Status standardně indikuje, že POP je aktivní pro zprávy přibližně posledních osmi týdnů. Máte ale možnost prostřednictvím »Zpřístupnit protokol POP pro veškerou poštu (i pro poštu, která již byla stažena)« stáhnout celý objem dat. Abyste ušetřili mobilní datový provoz, zvolte naproti tomu »Aktivovat protokol POP pro poštu, která přijde od tohoto okamžiku«. Důležitý je druhý bod „Jsou-li zprávy stahovány pomocí protokolu POP, chci:“. Jestliže k datům přistupujete protokolem POP z několika přístrojů, musíte zde nastavit »Uchovat kopii v Doručené poště Gmailu«. Jinou možnost smíte nastavit maximálně na jednom počítači s POP. Pro spravování své pošty se raději přímo připojte on line nebo použijte přístup IMAP. Dosáhnete toho volbou »Aktivovat« v sekci „Přístup IMAP“. Na závěr tuto konfiguraci potvrďte volbou »Uložit změny«.
Zatímco Thunderbird 2 ještě uměl separátně a rychle zřídit POP přístup ke Google Mailu a konfigurace IMAP přístupu byla komplikovaná, nyní je průběh instalace obou protokolů jednotný.
Postupujte takto: Otevřete »Nástroje | Nastavení účtu…«, klikněte dole na »Akce účtů« a tam zvolte »Přidat poštovní účet«. Zadejte své jméno, e mailovou adresu příslušného účtu a heslo pro přístup a klikněte na »Pokračovat«. Na základě adresy pak Thunderbird samočinně vyhledá vhodná nastavení pro servery. Standardně se přitom už nasazuje IMAP. Byl-li test úspěšný a servery jsou označeny zeleně, můžete konfiguraci už téměř ukončit prostřednictvím »Vytvořit účet«.
Pro jiná nastavení klikněte na »Upravit«. Teď můžete pomocí rozevíracího pole změnit typ serveru doručené pošty na »POP«. Klikněte na »Znovu otestovat nastavení«, aby Thunderbird změnil a zkontroloval další parametry. Potom klikněte na »Vytvořit účet«.
Zkontrolujte další volby. V případě přídavného POP účtu musí být v nastaveních serveru aktivována volba »Ponechat zprávy na serveru«. Deaktivujte obě přiřazené výmazové možnosti, aby nebyla změněna žádná data. Navíc by u mobilních přístrojů měly být deaktivovány volby »Po spuštění kontrolovat nové zprávy« a »Kontrolovat nové zprávy každých 10 minut«. Manuálně navozené vyvolání je smysluplnější, chcete-li zabránit nechtěným a eventuálně drahým on line spojením. Konfiguraci potvrďte tlačítkem »OK«.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání