Menu
CHIP Speedtest

Správná konfigurace prefetchingu

18.04.2011 07:28 | Redakce Chip
Od té doby, co jste deaktivovali plánovač úloh, přestala funkce prefetch aktualizovat spouštěcí seznam často používaných programů. To je však důležité pro svižný start systému.

Počínaje verzí XP pracují Windows s „předzaváděcí“ funkcí, tzv. prefetch. Díky ní si operační systém poznamená často používané soubory a programy a ty už během spouštění zavede do operační paměti. Od Visty se tato funkce po rozšíření jmenuje superfetch a umí se nyní vedle procesu bootování a spouštěcího prostředí postarat také obecně o všechna volání programů.
Přístup k nastavení prefetchingu je možný jen v systémovém registru. Otevřete tedy »Start | Spustit« nebo stiskněte [Win]+[R], zadejte »regedit« a stiskněte [Enter]. V editoru registru teď navigujte na klíč »HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSession ManagerMemory ManagementPrefetchParameters«. V pravé části okna najdete pod XP hodnotu DWORD »EnablePrefetcher«; od Visty se nazývá »EnableSuperfetch«. Tuto položku za účelem úprav otevřete dvojitým kliknutím. Hodnota »0« ve všech verzích prefetching vypíná. Hodnota »1« má význam až od Visty a zapíná superfetch pro aplikace, ale nikoli pro systémové soubory. Hodnota »2« omezuje předzavádění v obou variantách jen na systémové soubory. Hodnotou »3« vždy aktivujete maximální prefetching pro systémové i programové soubory.
Nastavení pro optimalizaci bootování si Windows ukládají v souboru »layout.ini« v adresáři »C:WindowsPrefetch«. Kromě toho se zde shromažďují data pro prefetching ve formě souborů s příponou »pf«. Pokud počítač častěji používáte pro odlišné úlohy, složka se poměrně rychle zaplňuje. V takovém případě ji můžete čas od času vymazat. Pokud by se po příštím spuštění systému zase automaticky nenaplnila, zkontrolujte aktivaci plánovače úloh. Za tím účelem v Ovládacích panelech dvojitým kliknutím otevřete složku »Nástroje pro správu« a v ní »Služby«. V seznamu vyhledejte položku »Plánovač úloh«, otevřete ji rovněž dvojitým kliknutím a na kartě »Obecné« zvolte jako »Typ spuštění« nejlépe »Automaticky«. Po příštím restartu už zase bude fungovat také prefetching.
Upozornění: Spouštění aplikací můžete zrychlit nezávisle na nastaveních v systémovém registru. Za tím účelem doplňte zástupce příslušného volání programu o parametr »/prefetch:1«. Pochopitelně musí být prefetching zásadně aktivován. Pokud by se aplikace nespustila, parametr prostě zase odstraňte.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání