Menu
CHIP Speedtest

Správné nastavení fotoaparátu při fotografování za umělého osvětlení

10.11.2015 14:29 | Pavel Trousil
Správné nastavení fotoaparátu při fotografování za umělého osvětlení

Fotografovat při umělém osvětlení není tak těžké, když víte, jak na to, a znáte pár našich triků pro nastavení.

Většina fotoaparátů sice nabízí volbu automatického nastavení vyvážení bílé, ale je lepší nastavit vyvážení samostatně, a to na »Zářivka« nebo »Umělé světlo«. Fotoaparát pak sníží červenou složku ve snímku a tím ji zbaví nechtěného barevného nádechu. Jestliže ani tato volba nepomůže a fotografie stále není barevně věrná, bude nutné nastavit vyvážení bílé barvy ručně.

K tomu je potřeba nejprve vyfotografovat bílou plochu. Fotografové si pro tento účel přibalují do výbavy prázdný list bílého papíru. Poté ve fotoaparátu zvolí tuto fotografii jako referenční pro ruční nastavení vyvážení bílé barvy. Fotoaparát nastaví tuto fotografii jako „bílou“ a bere ji jako základ pro další snímky. Pokud budete s vyvážením bílé trochu experimentovat, můžete do snímku dostat barevný nádech a získat tak sice nepředvídatelný, ale zajímavý výsledek. Při fotografování za umělého osvětlení se také vyhněte plně automatickému režimu, kdy fotoaparát mnohdy nastaví nevhodné parametry. Často se stává, že automatika nastaví příliš krátký expoziční čas a hodnota ISO je nastavena příliš vysoko a snímky mají zbytečně obrazový šum.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání