Menu
CHIP Speedtest

SSD - připravte SSD pro instalaci Windows

24.01.2014 15:15 | Pavel Trousil
SSD  - připravte SSD pro instalaci Windows

Poté, co Microsoft aktualizoval svůj systém Windows na verzi 8.1, chce na něj řada uživatelů přejít. Někteří pak chtějí tento přechod spojit i s upgradem svého hardwaru – PC nebo notebooku. Obecně platí, že při upgradu je nejlepší zbavit se klasického pevného disku a nahradit ho rychlým SSD diskem, ze kterého systém startuje mnohem rychleji.

parted

Nicméně během instalace může dojít k problémům: instalační rutina Windows totiž někdy detekuje jen starý magnetický disk a optickou mechaniku, ale připojený SSD disk nedetekuje jako prostor vhodný pro instalaci systému.

Pokud se vám něco takového přihodí, začněte postupně zkoušet obvyklé tipy a triky. Začněte tím, že v BIOS základní desky změníte provozní režim disku z AHCI na IDE a zpět, případně zkuste disk připojit k jinému SATA řadiči, pokud je jich na základní desce víc. Zda SSD disk skutečně funguje, to můžete také ověřit na jiném systému, a zkontrolujte i to, zda BIOS základní desky SSD disk správně identifikoval.

Přestože je SSD disk správně zapojen a základní deska ho vidí, nemusí ho instalační rutina Windows rozpoznat kvůli neslučitelnosti souborového systému. MBR (Master Boot Record) SSD disku neodpovídá tomu, co instalační program očekává, a tak je disk zcela vyloučen z instalačního procesu.

Existuje naštěstí bezpečný způsob, jak SSD disk znovu uvést do výchozího stavu, a to pomocí funkce Secure, případně Security-Erase. Je to způsob smazání obsahu, kdy je zašifrovaný klíč použitý řadičem nahrazen. V závislosti na typu řadiče a jeho verzi může proces mazání trvat několik minut, nebo i jen dvě tři sekundy. Nejjednodušší je spustit tento proces pomocí na Linuxu založeného nástroje pro pevné disky a pro tyto účely doporučujeme „Parted Magic“. Parted Magic si můžete stáhnout z internetu (například slunečnice.cz) a spouští se z bootovacího Live CD.

Staženou ISO image je nutno vypálit na CD a nabootovat z něj. Je možné, že budete předtím muset změnit bootovací sekvenci svého počítače – většinou pomocí stisku klávesy F12 při startu systému. Po startu systému z CD vyberte jazyk a verzi »64 Bit« a spusťte program »Disk Eraser« a volbu »Internal Secure Erase«. Poté vyberte SSD disk, který chcete smazat. Ujistěte se, že jste pro případ potřeby všechna data z disku zálohovali a že jde skutečně o jednotku, se kterou chcete pracovat. Spuštěním tohoto příkazu totiž dojte k trvalému smazání uložených dat. Jde skutečně o důkladné smazání, takže nebude možné použít nástroje na obnovu smazaných dat. Když proces mazání skončí, vypněte a restartujte počítač s Windows 8 instalací. Nyní by mělo vše fungovat a instalační rutina by měla SSD disk vyhledat.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání