Menu
CHIP Speedtest

Stálý přístup k důležitým systémovým datům

14.09.2010 09:35 | Redakce Chip
Stálý přístup k důležitým systémovým datům
Pro příspěvky v diskusních fórech často potřebujete systémové informace, jako je typ procesoru, velikost RAM, IP adresa nebo nainstalovaný service pack. Vyhledávání těchto údajů přes Ovládací panely je zdlouhavé.

S touto záležitostí si nejlépe poradí profesionální nástroj. Anglickojazyčný freewarový program »bginfo« od Microsoftu (najdete ho i na www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/systemove_nastroje/ostatni/bginfo/) si načte systémové informace a zobrazí je na ploše. Program si nahrajte na disk, rozbalte ZIP archiv a zkopírujte program »bginfo.exe« do složky Windows. Pro vyvolání zapište »bginfo« do vstupního pole nabídky Start. Jakmile se objeví okno programu, klikněte v něm na libovolné místo, jinak se po deseti sekundách program samočinně ukončí a použije standardní nastavení.
V textové oblasti jsou zvoleny všechny předdefinované hodnoty a je možné je na místě editovat. Je-li například standardní písmo příliš veliké, označte všechny prvky a velikost písma změňte v rozevíracím seznamu na »8« bodů. Kliknutí na »Preview« ukáže, jak bude aktuální nastavení na ploše vypadat. Potom klikněte na »Position« a ve volbách zvolte požadovaný roh obrazovky. Poněvadž se textová oblast v důsledku jednotlivých dlouhých hodnot, například názvů síťových karet, může dost roztáhnout do šíře, můžete šířku jednotlivých položek omezit hodnotou »Limit lines to«. Nastavená šířka v palcích však neodpovídá přesně velikosti na monitoru. Začněte s »5« palci a zkoušejte hodnotu přizpůsobovat velikosti své obrazovky a rozlišení. Klikněte na »Background«, abyste tam přizpůsobili obrázek pozadí. Standardní nastavení »Copy user’s wallpaper settings« převezme momentální obraz z Windows a pro většinu situací je nejlepší volbou. Seznam systémových dat byste měli ponechat kompletní, neboť jinak v případě problémů může chybět důležitá hodnota. Kliknutím na tlačítko  »Custom« a poté na »New« lze dokonce dodefinovat ještě další pole. Tak si můžete nechat zobrazit třeba hodnoty systémového registru nebo proměnné prostředí.
Nakonec klikněte na »Apply« a »OK«, čímž konfiguraci použijete a dialog zavřete. Normálně se nastavení ukládají do systémového registru. Kromě toho můžete konfiguraci také uložit příkazem »File | Save as« do BGI souboru a tak ji přenést do jiných počítačů. Chcete-li zajistit automatizované spouštění, vytvořte nového zástupce pro »bginfo.exe« ve složce Po spuštění. Vyvolávací příkaz doplňte o parametr »/timer:0«, aby se data do plochy integrovala bez zobrazování dialogů. Na výkonnost systému nemá nástroj žádný negativní vliv. Pouze upraví obraz pozadí nalezenými informacemi a pak se sám ukončí.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání