Menu
CHIP Speedtest

TeamSpeak 3: Nastavení serveru a připojení k němu

19.10.2010 08:37 | Redakce Chip
Při hraní po internetu často používáte implementovaný chat. Pro komunikaci se stálými spoluhráči byste však uvítali klienta pro hlasovou komunikaci.

Přenos hlasu zařídí program TeamSpeak 3, který je pro komunikaci během hraní přímo navržen. Program je rozdělen na dvě části – serverovou a klientskou. Obě části najdete zdarma ke stažení na www.teamspeak.com. Tam přejděte do části »Downloads« a kliknutím na »Download« u položky »Server« si nejprve stáhněte serverovou část. K dispozici je verze jak pro 32bitový (x86), tak pro 64bitový systém.

SPUŠTĚNÍ SERVERU: Pro chod systému je potřeba mít TeamSpeak server nainstalován a spuštěn na některém počítači připojeném do sítě, případně k internetu. Pozor: Pro komunikaci v rámci internetu je server nezbytné provozovat na počítači s veřejnou IP adresou. K takto spuštěnému serveru se pak mohou další uživatelé prostřednictvím klientské části připojit a komunikovat mezi sebou. Uživatel, na jehož počítači server běží, se stejným způsobem může samozřejmě připojit také.
 
Staženou serverovou část rozbalte a spusťte »ts3server_win32.exe«. Otevře se okno příkazového řádku, kde se po chvíli vygenerují přístupové údaje pro administrátora serveru (serveradmin) a klíč (token). Pokud se zobrazí upozornění centra zabezpečení, klikněte na »Odblokovat«.

Přidělené přihlašovací údaje i klíč si dobře poznamenejte, nejlépe tak, že celou vygenerovanou část zkopírujete například do Poznámkového bloku. Za tím účelem klikněte do záhlaví okna pravým tlačítkem myši a zvolte »Úpravy | Označit«. Vyberte text pro zkopírování a stiskněte [Enter]. Poté otevřete Poznámkový blok, pomocí [CTRL]+[V] vložte zkopírovaný text a vše uložte.

NASTAVENÍ SPRÁVCE:
Po spuštění serveru je potřeba jej nakonfigurovat. To můžete provést buďto přímo v příkazové řádce, nebo jednodušeji pomocí klientské části TeamSpeaku. Instalační soubor klienta najdete opět v části »Downloads« na stránce programu. Tam klikněte u verze »Client« na »Download« a poté klienta uložte, nainstalujte a spusťte.

Po prvním spuštění proveďte pomocí průvodce prvotní nastavení – zvolte si přezdívku a způsob aktivování hlasového přenosu (automaticky nebo klávesovou zkratkou). Pak otevřete »Connections | Connect«. Do řádku »Address« zadejte »localhost« a za »Nickname« doplňte libovolné jméno. Port ponechte na přednastavené hodnotě a heslo nevyplňujte. Vše potvrďte kliknutím na »Connect«. Po připojení na server nakonec otevřete »Permissions | Use Privilege Key«, do pole zkopírujte vygenerovaný klíč a potvrďte tlačítkem »OK«. Od této chvíle můžete užívat administrátorských práv a již nic nebrání připojení dalších uživatelů.

PŘIPOJENÍ KLIENTŮ: Další uživatelé se k serveru mohou připojit postupem »Connections | Connect«. Do přihlašovacího okna zadejte IP adresu počítače, na kterém server běží, dále svou přezdívku, a je-li vyžadováno, tak i heslo. Potvrďte tlačítkem »OK«.

ZJIŠTĚNÍ IP: Pokud IP adresu serveru neznáte, můžete ji snadno zjistit takto:
Na počítači se serverem otevřete režim příkazového řádku, pod XP to znamená postup »Start | Spustit | cmd« a kliknutí na »OK«. Ve Windows 7 a Vista stačí zadat »cmd« do vyhledávacího pole v nabídce Start a stisknout [Enter]. Poté zadejte příkaz »ipconfig/all« a stiskněte [Enter]. Svou IP adresu zjistíte na řádku »Adresa IP«.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání