Menu
CHIP Speedtest

Tipy pro fotografování a nahrávání akční kamerkou

30.06.2015 12:21 | Pavel Trousil
Tipy pro fotografování a nahrávání akční kamerkou

Některé akční kamerky umí velmi pěkně fotografovat. A protože i fotografové se občas rádi objeví v záři reflektorů, jsou trendem selfies pořízené kamerkou. 

Nastavte ji na režim fotoaparátu a dejte ji do co největší vzdálenosti od obličeje, jinak ultraširokoúhlý záběr obličej výrazně zdeformuje. Selfie profesionálové proto raději používají teleskopickou tyč, která umožňuje držet zařízení dál od těla. Pro oblíbené modely je nabídka teleskopických tyčí i monopodů opravdu široká.

Tyč se hodí i ze zcela opačného důvodu – dostat se co nejblíže. Pokud chcete, aby byl vyfotografovaný nebo natočený objekt (zvíře, člověk) dobře vidět, musíte z důvodu širokoúhlého záběru akčních kamer být opravdu blízko – asi půl metru. Akční kamerka má pevnou ohniskovou vzdálenost, takže nemůžete použít zoom. Ze začátku vám to možná bude připadat trapné, jinak ale pěkné detailní záběry nepořídíte.

S velkým zorným úhlem 170 stupňů souvisí i další rada. Akční kamerky zaberou skutečně téměř vše, co je před nimi, tedy velmi snadno i vaši ruku, pokud kamerku špatně držíte. Myslete na to a držte ji pouze vzadu. Fotografujete-li selfie, mějte obličej co nejblíže středu – bude pak méně zdeformovaný.

Pokud už jste majiteli selfie tyče, využijte toho a fotografujte z neobvyklé perspektivy, například zespodu, tzv. ze žabího pohledu, nebo naopak z ptačího pohledu, tedy shora. Stručně řečeno, zkoušejte různé nápady, nejlépe nové, a snažte se diváka překvapit. Viděl toho většinou už hodně. Samozřejmě klasický pohled z vlastní perspektivy má u akční kamerky svoje jasné místo, divák se dostane hodně blízko k akci a dává mu pocit, že je tzv. u toho. Pokud však nechcete chodit jako jednorožec nebo si omezovat vlastní výhled, nemusíte mít kamerku nutně na hlavě – kupte si hrudní pás, který výhled neomezuje a přitom přístroj bezpečně drží. Existuje i extra kompaktní provedení pro malé děti. I jejich pohled je samozřejmě zajímavý. Kamerku dobře chraňte – ne všechny modely jsou bez speciálního krytu odolné. Kryt většinou zhoršuje možnosti ovládání a další vrstva může snížit kvalitu záznamu, přesto se ale vyplatí. 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání