Menu
CHIP Speedtest

Udělejte fotografie dramatičtější pomocí černé a bílé

03.09.2015 10:43 | Pavel Trousil
Udělejte fotografie dramatičtější pomocí černé a bílé

Černobílé fotografie se často zdají mnohem dramatičtější a v podstatě i „umělečtější“ než fotografie barevné. 

Dáme vám několik tipů, které můžete při příštím zpracování fotografií využít a udělat z barevných snímků krásné černobílé záběry. Fotografie žijí z kontrastů. Dříve než lidské oko začne rozpoznávat barvy, vnímá kontrasty, které právě velmi dobře vycházejí u černobílé fotografie. Snažte se tedy do černobílých snímků dostat co nejvíce kontrastů. Vyzkoušejte, jak to zvládne černobílý režim, který už na většině fotoaparátů naleznete v nabídce. Zkontrolujte, jak se kontrasty projeví.

Čisté linie a geometrické tvary jsou pro černobílou fotografii zvláště vhodné. Podívejte se, zda máte nějaké zajímavé fotografie budov, ulic a mostů, a převeďte je do černobílé, nebo podobné scenerie vyhledávejte. Dokonce i některé textury, jako například kůra stromů, fleky na kůži kočkovitých šelem a podobně, se dobře projeví v černé a bílé.

Počítejte s tím, že obrazový šum se na černobílé fotografii projeví ještě zřetelněji než na barevném snímku. Při fotografování tedy nastavte hodnotu ISO na co nejnižší úroveň a raději v případě potřeby prodlužte expoziční čas. V tom případě ale většinou budete muset použít stativ, aby nebyl snímek rozmazaný. 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání