Menu
CHIP Speedtest

Úspěšný upgrade operační paměti

23.05.2011 08:45 | Redakce Chip
Počítače Apple jsou elegantní a pro někoho jednodušeji ovladatelné než PC. Jejich cena je ale vyšší a vyšší jsou i ceny příslušenství a služeb. Pokud chcete počítač trochu zmodernizovat, nemusíte vždy nakupovat přímo od Applu za vyšší ceny. Existují i alternativy.

V počítačích Apple iMac se používají paměťové moduly typu SODIMM, které se běžně používají v noteboocích. Větší on-line prodejci mají tyto trochu speciální moduly ve své nabídce, a nemusíte je tedy nakupovat přímo od Applu, kde jsou samozřejmě dražší. Instalace paměti je pak v případě počítačů iMac poměrně jednoduchá.
U počítačů iMac jsou paměťové sloty umístěny na spodní straně „skříně“ za jedním z krytů, který je zajištěn třemi šrouby typu „Philips“ (speciální křížový). Po odšroubování a sejmutí krytu zjistíte, zda je ještě volné místo pro instalaci dalších paměťových modulů. V případě, že ne, budete muset paměťové moduly s nižší kapacitou vyjmout a nahradit je moduly s vyšší kapacitou. Těch starých se můžete zbavit na Aukru nebo jiném serveru.
Moduly jsou zasunuty poměrně pevně a tlak musíte použít i při instalaci modulů. Buďte tedy opatrní a soustřeďte se na práci. Pokud by se totiž něco ulomilo, oprava by nebyla levná. V případě upgradu pamětí vám ale záruka na počítač nezaniká. Kromě instalace adaptéru VESA (pro zavěšení) je to však v podstatě jediná věc, na kterou Apple poskytuje záruku.
Pokud po instalaci paměťových modulů a nastartování iMacu počítač jen jednou pípne a dál nic nedělá, znamená to, že nenašel žádnou paměť. A pokud při kontrole paměťových modulů narazí na nějakou chybu, oznámí to tím, že třikrát pípne. Tři pípnutí se neustále opakují po pěti sekundách. Nemusí to být jen proto, že by byly moduly vadné nebo falešné. Může to být i kvůli tomu, že nejsou nainstalovány správně. Zkuste usazení modulů znovu zkontrolovat nebo vyměňte moduly mezi sebou.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání