Menu
CHIP Speedtest

Uvolnění zablokovaných souborů bez restartu

24.07.2010 16:31 | Redakce Chip
Windows se občas zatvrdí a odmítají odstranění nebo přejmenování souboru, který byl předtím otevřen v nějaké aplikaci. Přitom byl tento program už dávno ukončen, soubor by tedy neměl být zablokován. Jedinou pomocí je restart počítače – což je samozřejmě k vzteku...

Freeware Unlocker vám pomůže zablokování souborů kdykoliv zrušit. Nejnovější verze funguje ve Windows 2000, XP, 2003 a také ve Vistě a Windows 7. Nástroj si můžete stáhnout přímo z adresy http://ccollomb.free.fr/unlocker/. Pro jeho instalaci po stažení dvojitě klikněte na položku souboru v Průzkumníku a dále se řiďte pokyny instalačního programu.
Po nainstalování nástroje najdete v místní nabídce souboru nebo složky nový příkaz »Unlocker«. Jím zrušíte existující přístupy programů, které příslušný objekt blokují. Nástroj v jednoduchém dialogu zobrazí všechny procesy, které si momentálně soubor nárokují pro sebe. V tomto seznamu označte nějaký proces a klikněte na »Unlock«, čímž blokádu zrušíte, nebo klikněte na »Unlock all«. Zvolíte-li »Kill process«, nejen uvolníte blokování, ale zároveň také ukončíte proces. Windows pak příslušný program okamžitě ukončí. »Quit« způsobí zavření nástroje.
Upozornění: Při pravém dolním okraji okna můžete před příkazy »Unlock«, »Kill process« nebo »Uvolnit všechny« vybrat akci, kterou má Unlocker po uvolnění souboru provést. Můžete zvolit »No action«, »Delete«, »Rename«, »Move« a »Copy«. Eventuální doplňující informace, například nový název souboru, si nástroj vyžádá.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání