Menu
CHIP Speedtest

Více místa na disku zmenšením velikosti souboru pro režim hibernace

21.11.2015 05:15 | Karel Kovar
Více místa na disku zmenšením velikosti souboru pro režim hibernace

Máte ve svém notebooku hodně paměti a malý SSD disk, jehož kapacita začíná být nedostatečná? Pro zkušené uživatele tu máme trik, který jim pomůže ušetřit několik gigabajtů…

Základem problému je skutečnost, že v implicitním nastavení si Windows rezervují na disku místo pro 75 % fyzické paměti – máte-li tedy například 8 GB RAM, na disku máte hibernační soubor o velikosti 6 GB. A pokud na notebooku pouze pracujete ve Wordu nebo surfujete, je opravdu zbytečné blokovat tolik místa. Naštěstí existuje trik, kterým lze tuto implicitní hodnotu změnit.

Nejprve spusťte příkazový řádek s právy správce: klikněte na tlačítko »Start« a do políčka »Prohledat programy a soubory« zadejte »cmd«. Nyní se ve výsledcích vyhledávání v sekci »Programy« objeví výsledek »cmd.exe«. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a v kontextové nabídce zvolte příkaz »Spustit jako správce«.

V okně s příkazovou řádkou nyní zadejte

»powercfg.exe -h -size 50«

a potvrďte stisknutím klávesy [Enter].

Číslo za parametrem size udává, kolik procent hodnoty z operační paměti si systém rezervuje na disku – pokud máte například 4 GB RAM, tento parametr rezervuje na disku 2 GB místa. Tuto hodnotu lze nastavit i v registrech Windows, konkrétně v klíči »HiberFileSizePercent«, který najdete ve větvi »HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlPower«.

Varování: Při zmenšování místa na disku pro hibernační soubor se ale nevyplatí přílišná hamižnost – zmenšíte-li místo pro soubor na příliš malou velikost, hrozí vám po přechodu z režimu hibernace riziko modré obrazovky a chybové zprávy »0xA0: INTERNAL_POWER_ERROR«.

Alternativa: Pokud hibernaci nevyužíváte vůbec, můžete ji pomocí příkazu

»powercfg.exe /hibernate off«

zcela vypnout. 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání