Menu
CHIP Speedtest

Více místa na pevném disku přesunem stránkovacího souboru

05.11.2014 21:40 | Karel Kovar
Více místa na pevném disku přesunem stránkovacího souboru

V systémové složce Windows vám zabírá místo soubor »pagefile.sys« o velikosti několika gigabajtů. Je možné ho odstranit nebo přesunout?

Jde o tzv. stránkovací soubor, který využívá systém při nedostatku paměti nebo při spuštění náročných aplikací. Jeho odstranění lze tedy doporučit pouze v případě velké operační paměti (víc než 8 GB). Přesunout ho lze, v ideálním případě na rychlejší disk. Postup je následující:

Otevřete nabídku Start, zde klikněte pravým tlačítkem myši na položku »Počítač« a z kontextové nabídky zvolte »Vlastnosti«. Poté v levém sloupci klikněte na »Upřesnit nastavení systému« a v novém okně s názvem »Vlastnosti systému« přejděte na kartu »Upřesnit«.

 Nyní v sekci »Výkon« klikněte na »Nastavení«, v okně, které se objeví, přejděte na kartu »Upřesnit« a v sekci »Virtuální paměť« klikněte na »Změnit«. Zde v horní části okna »Virtuální paměť« zrušte zatržítko u položky »Automaticky spravovat velikost stránkovacího souboru pro všechny jednotky«.

Pokud chcete stránkovací soubor odstranit z disku »C:«, označte tuto jednotku ve výběrovém poli, poté zvolte možnost »Nepoužívat stránkovací soubor« a nakonec klikněte na tlačítko »Nastavit«. Nyní se objeví varovná zpráva Windows, která vás upozorní na potenciální problémy – především na to, že Windows v případě systémové chyby nemusí zaznamenat všechny podrobnosti, které by mohly určit problém. Klikněte na »Ano« a poté budete moci nastavit vlastní velikost stránkovacího souboru a kliknutím do seznamu disků i určit jeho umístění. Změna lokace a velikosti souboru se ale projeví až po restartování systému.

2014-12-10-trik2-nahled

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání