Menu
CHIP Speedtest

Virtuální klávesnice nejen pro zvýšení bezpečnosti

17.08.2014 11:55 | Karel Kovar
Virtuální klávesnice nejen pro zvýšení bezpečnosti

Microsoft už od Windows XP nabízí uživatelům systémovou virtuální klávesnici. Tato aplikace se může hodit z celé řady důvodů, například v případě poruchy klasické – hardwarové klávesnice.

Pravděpodobně jen málokdo má doma klávesnici náhradní, a tak může být ta virtuální nouzovým řešeným například pro napsání e-mailu.

Virtuální klávesnici lze ale také použít, pokud máte co do činění s citlivými daty. Některé špehovací programy, tzv. keyloggery, se specializují na ukládání vstupů z klávesnice, a pokud si nejste jisti, že daný počítač je bezpečný, je použití virtuální klávesnice vhodnější. Samozřejmě že malware může sledovat i obrazovku a kliknutí myší, nicméně tato pravděpodobnost je řádově nižší, protože rekonstrukce takto získaných dat je podstatně složitější. Mimochodem i to je důvod, proč virtuální klávesnici pro zadávání přístupových údajů nabízí některé portály on-line bankovnictví.

A kde tedy ve Windows virtuální klávesnici najdete? Stačí jen kliknout na tlačítko »Start« a do políčka »Prohledat programy a soubory« zadat »kl«. Poté klikněte v sekci »Programy« na položku »Klávesnice na obrazovce«, a aplikace je ihned spuštěna.

Jestliže vám z jakéhokoliv důvodu klávesnice nefunguje, můžete se k aplikaci také proklikat pomocí myši. Najdete ji v nabídce »Start | Všechny programy | Příslušenství | Usnadnění přístupu | Klávesnice na obrazovce«.

trik2-nahled

Virtuální klávesnici nabízí i většina internetových bankovnictví.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání