Menu
CHIP Speedtest

Vlastní ovládání dělení slov v dokumentech Wordu

02.09.2011 09:33 | Redakce Chip
V rozsáhlých textech používáte automatické dělení slov. I přes různá nastavení však v blocích textu neustále vznikají nehezké mezery.

Použitím několika triků můžete nastavit dělení slov tak, že bude probíhat buď plně automaticky, nebo manuálně, případně bude pro jednotlivé odstavce či jen jednotlivá slova vypnuto. K tomu potřebná nastavení však musíte ve Wordu hledat na různých místech.

Nejprve aktivujte dělení slov. Za tím účelem v pásu karet přejděte na kartu »Rozložení stránky« a v sekci »Vzhled stránky« klikněte na »Dělení slov«. Zde můžete přednastavené volby rychle změnit na »Automaticky« nebo »Ručně«. Pro detailní nastavení zvolte »Možnosti dělení slov…«. Ve Wordu 2003 k tomu použijte příkaz »Nástroje | Jazyk | Dělení slov«. Pak aktivujte »Automatické dělení slov«. Kromě toho změňte nastavení pro »Max. dělených řádků za sebou« například na »3«, aby nedocházelo k dělení na každém řádku, což zhoršuje čitelnost. Tlačítkem »OK« automatiku aktivujte. U kratších textů to jde i »Ručně«, což by při rozsáhlých dokumentech vzhledem k pracnosti a náchylnosti k chybám nebyla dobrá volba.

Toto nastavení platí vždy pro celý dokument, takže zde nemůžete vyloučit jednotlivá slova. Výjimka z formátování však umožňuje vypnout automatické dělení po odstavcích. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na příslušný odstavec a v místní nabídce zvolte příkaz »Odstavec…«. Aktivujte kartu »Tok textu«. Pod »Výjimky formátování« zapněte volbu »Bez dělení slov« a potvrďte tlačítkem »OK«.

Často však toto opatření nepřinese kýžený efekt, poněvadž se tak vypne i potřebné dělení. Lepší je proto vyloučit z dělení jenom jednotlivá slova, což lze zařídit jednoduchým trikem. Poněvadž dělení slov je založeno na slovníku daného jazyka, deaktivujte pro dotyčné slovo kontrolu pravopisu. Slovo tedy nejprve označte a pak v pásu karet přejděte na kartu »Revize«. Tam klikněte na »Nastavit jazyk«, aktivujte volbu »Neprovádět kontrolu pravopisu ani gramatiky« a volbu potvrďte tlačítkem »OK«. Tento krok zopakujte pro všechna slova s nežádoucím dělením. Tak zabráníte iritujícím jevům, jako například Volta|ire, As|sisi nebo třeba i kni|hovna.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání