Menu
CHIP Speedtest

Výběr fotoaparátu: jaké rozlišení musí vaše fotografie skutečně mít?

27.06.2014 11:56 | Pavel Trousil
Výběr fotoaparátu: jaké rozlišení musí vaše fotografie skutečně mít?

U současných fotoaparátů není problém narazit na modely s rozlišením vyšším než 20 megapixelů. Kolik je ale skutečně potřeba pro pořízení kvalitní fotografie pro různé účely?

25-aufloesungen-und-megapixel-5332ceba

Vysvětlíme vám, jaké rozlišení budete potřebovat pro své hobby fotografování, a co už je naopak zbytečné. Obecně se dá říci, že sedm megapixelů už je pro většinu účelů dostatečných. Fotografie mají v tomto případě rozlišení 3 072×2 304 bodů. To už poskytuje dostatek prostoru pro případné oříznutí nechtěných objektů nebo pro zvětšení určité části snímku tak, aby přitom znatelně neutrpěla kvalita fotografie. Při takovémto rozlišení už můžete snímky bez jakýchkoli problémů tisknout nebo nechat vyvolat – fotografie ve formátu pohlednice (10×15 cm) a ve formátu DIN-A4 budou ostré jako břitva.

Pouze na fotografii velikosti plakátu (A3 a více) už byste nějaké nedostatky mohli pozorovat. Ani velikost jednotlivých snímku není při rozlišení sedm megapixelů tak dramatická. Jedna fotografie totiž na paměťové kartě zabírá v nekomprimovaném formátu asi 20 MB volného prostoru, v komprimovaném JPEG dokonce jen okolo 4 GB. Pro srovnání uveďme, že nekomprimovaný 12megapixelový snímek zabere okolo 35 MB. Samozřejmě, u 12megapixelového snímku už můžete bez problémů použít větší ořez a tisknout na větší formát bez ztráty kvality, to ale u naprosté většiny snímků stejně nevyužijete. Proto si před nákupem fotoaparátu dobře rozmyslete, jestli opravdu větší rozlišení nutně potřebujete a zda se investice vyplatí. Důležitější je například kvalitní optika. Fotoaparáty s větším rozlišením než 20 megapixelů už nepřináší větší užitek dokonce ani profesionálním fotografům.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání