Menu
CHIP Speedtest

Vydělávejte peníze: 500px Prime prodává snímky za pevnou cenu

25.05.2014 12:36 | Pavel Trousil
Vydělávejte peníze: 500px Prime prodává snímky za pevnou cenu

Fotogalerie 500px Prime spustila novou službu, která umožňuje fotografům vydělávat si peníze prodejem svých fotografií. Přesněji řečeno, každý člen fotografické komunity může licencovat svůj snímek za 250 USD, což je asi 5 000 Kč.

foto-2

Provozovatel serveru si z této částky vezme 30 procent, takže vám v případě prodeje snímku zůstane 3 500 Kč, což se zdá na první pohled celkem slušná cena. Pro některé fotografy ale nemusí být podmínky tohoto serveru akceptovatelné. Jak je totiž uvedeno v licenčních podmínkách 500px Prime, kupující může snímky použít a upravit, a to v jakémkoli médiu, může je dále prodávat po celém světě a neexistuje žádný časový limit, který by použití omezoval. Kupující navíc není dále povinen uvádět jméno autora fotografie. Sublicencování ale povoleno není.

Stručně řečeno, jakmile snímek prodáte, ztrácíte nad ním kontrolu a nemůžete si ohlídat, kdy a kde bude zveřejněn. To může být pro některé fotografy nepřijatelné a částka jim za to stát nebude. Kupující například může z poměrně levně nakoupených fotografií vytvořit kalendář a prodávat ho ve velkém po celém světě. Autor fotografie z toho nebude mít žádný zisk. 500px Prime totiž vylučuje licenční poplatky. Zda se takové podmínky zalíbí profesionálním fotografům, je tedy diskutabilní.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání