Menu
CHIP Speedtest

Vyfotografování perfektního dětského portrétu

15.11.2014 10:35 | Pavel Trousil
Vyfotografování perfektního dětského portrétu

I fotografii malého dítěte můžete pořídit bez testování trpělivosti své i dítěte. Jednoduchá disciplína to ale samozřejmě není. 

dite-nahled

Rozostřeného pozadí, které je pro portrétní fotografii typické, dosáhnete tak, že fotografujete dítě z větší vzdálenosti a použijete teleobjektiv, správnou ohniskovou vzdálenost a nízké clonové číslo. Bohužel to často situace neumožňuje, protože malé dítě je většinou doma v omezeném prostoru za horších světelných podmínek. Obecně platí, že čím delší je ohnisková vzdálenost, tím delší musí být rychlost závěrky. Pokud tedy nechcete vylekat dítě použitím blesku, budete muset zajistit dodatečné osvětlení.

Nepodaří-li se vám vyfotografovat portrét tak, aby měl rozostřené pozadí, můžete ho později upravit v počítači ve Photoshopu. Výběr pozadí vám ale zabere většinu času úpravy snímku, zvláště pokud ve snímku nejsou žádné ostré hrany. Základní výběr můžete provést pomocí nástroje kouzelná hůlka »Nástroj pro rychlý výběr« a pomocí stisknuté klávesy [Alt] můžete z výběru ubírat. Využít můžete i nástroj »Laso«. Neprovádějte žádné změny výběru kvůli jednotlivým vlasům, protože ty lze později zdůraznit pomocí masky vrstvy. Poté zvolte »Výběr | Zpřesnit okraj« a nastavte jako poloměr 3–5 bodů, aby přechod nebyl tak ostrý. Když máte výběr hotový, můžete pozadí rozostřit pomocí filtru »Filtr | Rozostření« a vybrat filtr »Rozostření objektivu«, v případě potřeby i opakovaně.

Dále můžete optimalizovat jas, barvy a kontrast prostřednictvím »Obraz|Přizpůsobení| Úrovně«. Nejlepší bude, když budete provádět úpravy pomocí vrstvy úprav, protože budete moct hodnoty později upravit. Následně můžete provést opravy drobných vad pomocí vrstvy pozadí. Duplikujte vrstvu pozadí, z nabídky vyberte »Filtr|Rozostření| Rozostření povrchu« a použijte hodnotu poloměru okolo pěti. Ústa a oči můžete chránit pomocí masky vrstvy. Vliv tohoto efektu můžete regulovat pomocí krytí vrstvy. Pak je načase přidat jiskru do očí dítěte. Použijte nástroj laso a měkký okraj, vyberte oči a zvýrazněte světla a střední tóny prostřednictvím »Úrovní«.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení