Menu
CHIP Speedtest

Vyhledání zašifrovaných souborů a jejich zálohování

24.07.2010 16:42 | Redakce Chip
Čeká vás nová instalace operačního systému. Pod starým systémem jste dosud měli uloženy soubory zašifrované metodou EFS. Je před nasazením nového systému třeba dát na něco pozor?

TIP  Před novou instalací byste bezpodmínečně měli zazálohovat klíč svého šifrovacího systému EFS (Encrypted File System). Bez něj byste se už z nově nainstalovaného systému ke svým datům nedostali. Alternativně také můžete soubory dešifrovat a přenést na externí paměťové médium.
ZÁLOHA PRIVÁTNÍHO KLÍČE: Spusťte Internet Explorer a vyvolejte v něm »Nástroje | Možnosti Internetu«. Tam přejděte na kartu »Obsah« a klikněte na tlačítko »Certifikáty«. V seznamu »Osobní« označte svůj klíč a pod ním klikněte na »Exportovat«. V průvodci exportem zvolte »Exportovat soukromý klíč«, určete heslo a paměťové místo pro export. Dobře se hodí například USB paměť – tu totiž můžete později uložit na bezpečném místě. Dále klikněte na »Ano, exportovat soukromý klíč«.
ZÁLOHA ZAŠIFROVANÝCH SOUBORŮ: Abyste spolehlivě vypátrali všechny zašifrované soubory v počítači, můžete použít nástroj příkazového řádku »cipher«. Otevřete »Start | Spustit«, zadejte »cmd« a klikněte na »OK«. Pod Windows Vista a Windows 7 zapište »cmd« do hledacího pole nabídky Start. Do příkazového řádku vložte příkaz

cipher /u /n C:

a stiskněte [Enter]. Nástroj pak prohledá jednotku zadanou jako parametr příkazu, v příkladu tedy »C:«, a potom zobrazí všechny zašifrované soubory, které našel. Nyní v Průzkumníku navigujte na příslušné soubory a uložte je nejlépe na externí jednotku.
Upozornění: Šifrovací nástroj cipher je ve Vistě a Windows 7 obsažen i ve verzích Home.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání