Menu
CHIP Speedtest

Vylepšená kalkulačka Windows 7

18.03.2011 09:42 | Redakce Chip
Kalkulačka ve Windows dosud musela před mnoha náročnými výpočty kapitulovat. Po přestupu na Windows 7 doufáte ve zlepšení.

Kalkulačka v aktuálních Windows konečně disponuje rozšířenými statistickými funkcemi, speciálním režimem pro programátory a rozsáhlým převodníkem měrných jednotek. Požadovaný režim nastavíte v nabídce »Zobrazit«. Vedle už dříve obvyklých variant »Standardní« a »Vědecká« nyní kalkulačka nabízí speciální režim »Programátorská«. V něm můžete vlevo zvolit číselný systém a délku hodnoty, například »Hex« a »Dword«. Vedle obvyklých způsobů výpočtů jsou zde k dispozici také logické funkce jako »AND«, »OR« nebo »XOR«.
V zobrazeních »Standardní« a »Vědecká« nyní k větší přehlednosti přispívá vždy odděleně uložená historie výpočtů a umožňuje uživateli snadněji zopakovat jednotlivé výpočetní kroky. Sekvencí příkazů »Úpravy | Historie | Kopírovat historii« ji dokonce můžete převzít do schránky pro další použití. Kromě toho byla významně rozšířena statistická část a je nyní vyňata z vědeckého režimu. Dostanete s k ní po zvolení »Zobrazit | Statistická«. Zde postupně zadáváte všechny hodnoty a každou potvrdíte tlačítkem »Přidat«. Nahoře uvidíte seznam dat, jímž můžete klávesami se šipkami „listovat“. Po dvojitém kliknutí na hodnotu v seznamu ji můžete upravit nebo klávesou [Del] odstranit. Frekventované statistické funkce jako »Střední hodnota« nebo »Standardní odchylka« nyní můžete vyvolávat klávesami.
Jako dodatek k uvedeným zobrazením si vpravo vedle vlastní kalkulačky můžete po aktivaci »Zobrazit | Převod jednotek« nechat navzájem konvertovat jednotky fyzikálních veličin. Chcete-li například převést tlak 100 psi na u nás obvyklé jednotky, v horním rozevíracím poli vyberte typ »Tlak«. V poli »Z« zadejte »100« a níže zvolte »Libra na čtvereční palec«. Potom v odstavci »Na« určete požadovanou cílovou jednotku jako »Bar« nebo »Pascal«. Počítač pak ihned zobrazí výsledek převodu. Tímto způsobem lze na upotřebitelné hodnoty rychle přepočítávat i méně známé jednotky jako »Sáh«, »Jitro« nebo »BTU«. Dále jsou k dispozici zvláštní funkce pro »Výpočet data« a »Tabulky« pro kalkulaci typu »Hypotéka«, »Leasing vozidla«, nebo dokonce spotřebu paliva.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání