Menu
CHIP Speedtest

Vyměňte pevný disk pomocí nástrojů Windows 7 bez opětovné instalace systému

14.03.2011 21:53 | Redakce Chip
Vyměňte pevný disk pomocí nástrojů Windows 7 bez opětovné instalace systému
Operační systém Windows 7 hlásí, že pevný disk je defektní a potřeboval by vyměnit. Vám se ale zdá, že operační systém i všechny aplikace pracují bez problémů, a do celkové instalace systému a aplikací se vám samozřejmě nechce.

Pro výměnu pevného disku už dávno nepotřebujete drahé programy, jako je například Norton Ghost. Operační systém Windows 7, stejně jako starší Vista, to zvládnou pohodlně samy s nástroji, které jsou jejich součástí. Přejděte do „Ovládacích panelů“, vyberte „Systém a zabezpečení“ a poté „Zálohování a obnovení“. V nabídce vyberte celkovou zálohu systému („Vytvořit bitovou kopii systému“). Windows se vás následně zeptají, kam mají pevný disk zálohovat. Máte možnost vypálit celou zálohu na disky DVD, což by při běžné instalaci Windows 7 (asi 50 GB) představovalo zhruba 12 disků DVD.  Proto bude mnohem lepší, když pro zálohu použijete externí pevný disk připojený přes USB.
Než začnete se zálohováním, ujistěte se, že je na externím pevném disku dostatek místa a že je naformátován systémem souborů NTFS. Další možností je zazálohovat vše na druhý interní pevný disk. Musí jít ovšem o základní svazek. Windows 7 nepodporují pro zálohování dynamické svazky. Vlastní zálohovací proces je pak poměrně rychlý. Naše 60GB instalace se přes rozhraní USB 2.0 kopírovala na externí pevný disk méně než půl hodiny.
Poté můžete defektní pevný disk z počítače odstranit. Počítač musí být v tomto případě samozřejmě vypnutý. Pak instalujte nový pevný disk, do optické mechaniky vložte instalační DVD Windows 7 a nastartujte počítač. Po nabootování se spustí instalační procedura Windows 7.
Po zadání sériového čísla Windows 7 se vás instalační procedura zeptá, na kterou partition se má operační systém nainstalovat. Využijte nabízenou volbu, tedy možnost nainstalovat systém na nový pevný disk, který nechte zformátovat na systém souborů NTFS. Klasické formátování sektor po sektoru je poměrně dlouhé, takže klidně využijte rychlého formátování, které je také dostatečné.
Poté přerušte instalaci Windows a znovu restartujte počítač s vloženým instalačním DVD Windows 7 v mechanice. V nabídce, která se po nabootovaní z DVD objeví, nyní nevybírejte instalaci systému, ale opravu. Windows 7 nenajdou žádnou poškozenou partition. Klikněte na „další“. Z další nabídky vyberte kompletní obnovení systému. Nástroj pro obnovu prohledá připojené disky (i externí pevný disk, který musíte mít samozřejmě připojený) a nalezne soubory se zálohou. Potvrďte, že nástroj Windows 7 pro obnovu může přepsat data na cílovém disku. Po dalších asi 30 minutách je operace ukončena – Windows 7 startují z nového disku, jako by se nic nestalo.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání