Menu
CHIP Speedtest

Vypátrání nejdelších souborů

15.08.2011 12:49 | Redakce Chip
V určité struktuře složek byste chtěli odhalit největší požírače paměťového místa. Hledáte proto nějaký nástroj nebo metodu umožňující v dané jednotce jednodušeji určit nejdelší soubory.

Počínaje verzí Vista je tato úloha pohodlně řešitelná také systémovými prostředky. Použijte k tomu Windows PowerShell, který vyvoláte prostřednictvím hledacího pole nabídky Start. Tak můžete úkol řazením a filtrováním dobře zautomatizovat.
Princip metody je prostý: Nejprve vytvoříte seznam všech souborů dané složky včetně podsložek. Pak seznam seřadíte podle velikosti souborů a nakonec necháte zobrazit jen jeho první položky. V Powershellu dokonce můžete všechny potřebné příkazy sdružit v jediném příkazovém řádku.
Příkazem »Get ChildItem [složka] ­recurse« nejprve vytvořte seznam všech souborů dané složky. Parametr »­recurse« přitom zajistí i prohledání jejích podsložek. Namísto »Get­Child Item« můžete použít také starší a běžnější ekvivalent »dir« (directory). V dalším kroku seřaďte seznam podle velikosti v sestupném pořadí příkazem »Sort Object length ­descending«. Oba příkazy musíte v řádku propojit znakem »|« (symbol „pipe“), aby výstupní objekt prvního příkazu byl předán jako vstup dalšímu příkazu. Právě tak nyní například příkazem »Select Object ­first 20« vyfiltrujete dvacet prvních výsledků, a tedy největších souborů. Pro jejich zobrazení na závěr doplňte ještě příkaz »Write Output«. Kompletní příkazový řádek pak bude vypadat takto:

Get-ChildItem [složka] -recurse | Sort-Object length -descending | Select-Object -first 20 | Write-Output

Upozornění: Úplný příkaz si můžete například uložit v textovém souboru a před použitím jej zkopírovat do schránky, abyste jej nemuseli zadávat pokaždé znovu. Pak přejděte do PowerShellu. Namísto obvyklé kombinace kláves [Ctrl]+[V] zde obsah schránky vložte pomocí kontextové nabídky po kliknutí pravým tlačítkem myši.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání