Menu
CHIP Speedtest

Vypátrání zbytečných souborů zabírajících místo na disku

24.07.2010 16:50 | Redakce Chip
Nepotřebné obří soubory zbytečně prodlužují záložní kopie. Tyto „datové mrtvoly“ ujídají vzácné prostředky také uživatelům moderních SSD pamětí. Tady pomůže jenom důkladná čistka.

Začíná-li být na disku málo místa nebo pravidelné zálohování trvá extrémně dlouho, jsou často příčinou monstrózní soubory jako obrazy DVD nebo virtuální pevné disky. K jejich odhalení lze použít různé metody.
PÁTRÁNÍ PALUBNÍMI PROSTŘEDKY: V nabídce Start otevřete hledací funkci. Pod XP klikněte na odkaz »Možnosti hledání« a zaškrtněte položku »Velikost«. Nastavení ponechte na »alespoň« a vedle zadejte například »100000« KB. Po kliknutí na »Hledat« vypíše operační systém postupně všechny soubory větší než 100 MB. Pod Vistou funguje přímé vyvolání hledacího okna od Service Packu 1 už jen na klávesovou kombinaci [Windows]+[F].
POUŽITÍ SPECIÁLNÍCH NÁSTROJŮ: Přehlednější a efektivnější bude hledání pomocí programu »SpaceSniffer« z adresy http://www.uderzo.it/main_products/space_sniffer/index.html. Po stažení dat a rozbalení ZIP archivu je nástroj bez další instalace připraven k použití. Nástroj spusťte dvojitým kliknutím na položku »Spacesniffer.exe« v Průzkumníku. Nyní v okně programu klikněte na příslušnou jednotku a pak na »Start«. Po chvíli se objeví výsledek analýzy.
Další postup je snadný. Dvojité kliknutí na položku otevře příslušný element ve zvětšeném náhledu. Klávesou [Back] nebo tlačítkem se šipkou se znovu dostanete na vyšší úroveň. Kliknutí na zelenou ikonu hvězdičky ukáže dosud volný paměťový prostor. Díky názorné grafické interpretaci ploškami okamžitě poznáte, kde se skrývají velmi velké soubory. Výsledek každého zobrazení můžete příkazem »File | Export« uložit do textového souboru pro tisk nebo archivaci. Chcete-li průzkum omezit na jeden souborový typ, do výše umístěného řádku »Filter« zadejte vyhledávací kritérium, například »*.jpg«, a stiskněte [Enter].
Nástroj lze ovládat také z příkazového řádku, což umožňuje zabudování do skriptů nebo do místní nabídky v Průzkumníku. Příkaz pro vyvolání programu pak může vypadat například takto:

Spacesniffer.exe scan c: filter *.jpg

kde »c:« určuje kořenový adresář první partition a filtr »*.jpg« omezuje hledání na obrazové soubory typu JPEG. Nástroj automaticky prohledá všechny složky patřící pod kořenový adresář.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání