Menu
CHIP Speedtest

Vytvořte kreativní fotografie za použití šedého filtru

16.03.2016 11:10 | Pavel Trousil
Vytvořte kreativní fotografie  za použití šedého filtru

Šedé filtry nebo také neutrální šedé (ND – neutral density) filtry by měly patřit ke standardní výbavě každého ambicióznějšího fotografa.

Šedý filtr potlačí světlo dopadající na optický snímač v případě, kdy jas nedokáže dostatečně ztlumit objektiv fotoaparátu – například v extrémně jasném prostředí. Existuje řada filtrů s různým stupněm propustnosti, která se nejčastěji označuje ND x, kde x je číslo označující faktor filtrace a pohybuje se většinou v rozmezí 0,3–8,0. Čím vyšší je číslo, tím méně světla filtr propustí. Pokud použijete šedý filtr v extrémně jasném prostředí, budete díky němu moct více otevřít clonu, případně použít delší expoziční čas než bez filtru. Kromě toho je možné ND filtry kombinovat, aby se transparentnost snížila ještě víc. Takže například když na sebe našroubujete dva ND filtry, z nichž každý propustí jen 50 procent světla (0,3 ND), na optický snímač nakonec dopadne pouze čtvrtina okolního světla.
Díky šedým neutrálním filtrům tak můžete pořizovat snímky s delším expozičním časem i v mimořádně jasném okolním osvětlení (například vodopád v létě), aniž by byly snímky přeexponované, a vytvoříte tak krásné kreativní efekty. Pohyby se jeví jako rozmazané a stékají do sebe. Použití ND filtru se doporučuje při fotografování vody, mraků nebo rychle se pohybujících objektů.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání