Menu
CHIP Speedtest

Vytvořte působivý leták pomocí textového editoru

07.04.2015 11:12 | Karel Kovar
Vytvořte působivý leták pomocí textového editoru

Pro vytváření letáků používají profesionálové speciální „sázecí“ program typu Adobe Indesign. Jednodušší leták je ale možné poměrně snadno vytvořit i ve Wordu. Stačí jen znát několik triků.

Prvním krokem při vytváření takového dokumentu je definice jeho rozměrů. Ve starších verzích Wordu (například 2003) hledejte v nabídce »Soubor | Vzhled stránky«. Zde v sekci »Formát papíru« klikněte na rozbalovací nabídku (ve které je obvykle implicitně zvolen formát A4) a určete, na jaký papír budete tisknout – například A5, 10×15, popřípadě si zvolte vlastní velikost.

V novějších verzích Wordu najdete tento příkaz skrytý na kartě »Rozložení stránky« v sekci »Vzhled stránky«. Po kliknutí na tlačítko Velikost zde můžete nastavit formát papíru dle svých představ.

Nezapomeňte, že ve Wordu jsou ale navíc nastaveny poměrně velké okraje, které mohou omezit využitelnou plochu pro leták. V novějších verzích Wordu najdete možnosti jejich úpravy opět v kartě »Rozložení stránky«. Po kliknutí na tlačítko Okraje se objeví celá řada možností, jak lze okraje nastavit. Nezapomeňte, že ne každá tiskárna zvládá bezokrajový tisk, takže ve většině případů bude vhodná volba »Úzké«. Pokud ale chcete využít každý centimetr letáku, lze okraje minimalizovat (nebo zcela zrušit) pomocí příkazu »Vlastní okraje«. Ve starších verzích Wordu přejděte pomocí nabídky »Soubor | Vzhled stránky« do karty »Okraje« a zde můžete přesně na desetinu centimetru určit velikost okrajů. Poté už můžete začít vytvářet vlastní leták.
Až ho budete mít připravený, uložte ho v univerzálním formátu vhodném pro tisk – tedy v PDF. Pokud v nabídce »Uložit jako« nenajdete v sekci »typ souboru« volbu »PDF«, budete si muset nainstalovat doplněk, který schopnosti Wordu rozšíří. Ten najdete buď na webu Microsoftu na adrese http://jdem.cz/bq8jf8, nebo také bývá součástí nástrojů pro práci s PDF soubory typu Adobe Acrobat.

2015-04-wletak-nahled

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání