Menu
CHIP Speedtest

Vyzkoušejte Windows 8.1

02.11.2013 11:59 | Martin Kučera
Vyzkoušejte Windows 8.1

Chcete si narychlo vyzkoušet, co nového přinese nadcházející update pro nejnovější operační systém z dílen Microsoftu? V tomto článku naleznete informace jak postupovat při elegantní instalaci zkušebních Windows 8.1, abyste si nezaneřádili nebo nepoškodili stávající systém a přitom využili všechny hardwarové prostředky počítače jako při plné instalaci nového systému.

 • Uveřejněno na Chip DVD 11/13

box-win81250 Microsoft pro vás nachystal obsáhlý update Windows 8, nazvaný Windows 8.1 Patříte-li mezi fanoušky tlačítka Start, tak to se dočká v této verzi comebacku. Naleznete zde i další velkou várku novinek. Na Chip DVD naleznete všechny soubory potřebné k tomu, abyste si mohli Windows 8.1 vyzkoušet, bez toho, abyste museli zasahovat do vašeho současného systému. V tomto návodu vytvoříme z instalačního ISO obrazu Windows 8.1 s pomocí nástroje PWBoot obraz virtuálního harddisku VHD s nainstalovanými Windows 8.1 Ten následně připojíme do stávajících Windows jako virtuální systém (harddisk), který ale bude bootovat jako nový samostatný systém Windows 8.1 Při startu počítače budete mít možnost bootování z vašeho původního systému nebo z nového.

V článku dále naleznete přesný postup jak bezpečně krok za krokem postupovat, abyste se nesetkali s obtížemi.

 • Jazyk: anglicky
 • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
 • Bez registrace

Instalace a registrace

Můžete použít ISO soubor Windows 8.1 Preview z Chip DVD 08/13 nebo stahněte anglickou verzi Ultimate přímo od Microsoftu (4 GB). Dále popsaný lze samozřejmě realizovat i s ostrými instalačními daty (ISO) Windows 8.1 nebo 7. Program PWBoot není třeba instalovat a je rovnou spustitelný. Tento nástroj nám pomůže nainstalovat nové Windows do virtuálního počítače (souboru VHD). Druhým nástrojem je EasyBCD, který použijeme pro úpravu bootování Windows. 

Pozn.: Některé antiviry (ESET, Avast!) u PWBoot detekují bezpečnostní hrozbu. Soubor byl v Chipu testován – je bezpečný.

obr-01

Windows 8.1: Tyto soubory a složky by se měli nacházet ve vašem ISO souboru s Windows 8.1

Celý návod je psán tak, abyste si mohli Windows 8.1 nezávazně vyzkoušet, bez jakéhokoliv zásahu do vašeho současného systému.

obr-02

PWBoot: Instalační soubor naleznete ve složce s Windows 8.1 v podsložce sources. Nezapomeňte vybrat Windows 8.1 Pro + verzi a odznačit »Enable boot«.

Hned na začátku je třeba si uvědomit, zda máte 4 GB a víc RAM a 64bitový procesor. Pokud ano, sáhněte po 64bitové verzi, v opačném případě 32bitové verzi.

 1. Připravte si ISO soubor Windows 8.1 Preview z Chip DVD 08/13 nebo stahněte angl. verzi od Microsoftu. Tento postup lze samozřejmě realizovat i s ostrými instalačními daty Windows 8.1 nebo 7.
 2. – Rozbalte ISO WinRARem do nějaké složky nebo pokud používáte CD/DVD virtuální mechaniku, připojte obraz do mechaniky.
 3. – Spusťte PWBoot. (Program není třeba instalovat a je okamžitě spustitelný)
 4. – Zvolte možnost »Install Windows« kliknutím na »Next« pokračujte.
 5. – Klikněte na »Browse« a vyberte soubor install.wim, který se nachází v rozbalené podsložce Windows 8.1 ve složce sources. V další části okna »Windows image« zvolte Windows 8.1 Pro + bitová verze. Nezapomeňte odfajfkovat »Enable boot from USB interface capability« – nesmí být zaškrtnuto!.
 6. – Dále vyberte »Virtual hard disk (VHD) image« a pokračujte.
 7. V tomto kroku zvolíte, kam se váš virtuální disk uloží. To uděláte tlačítkem »Browse«. Dále je třeba přidělit velikost, doporučuje se minimálně 10 000 MB a zaškrtnout »Dynamic (expandable)«.
 8. Důležité, co musíte udělat zde, je vybrat bootovací disk, ze kterého vám bootují vaše Windows. (Většinou C:). Dále si v kolonce »Windows boot description« pojmenujte boot (např. Windows 8.1 Pro) a nezapomeňte odfajfkovat (nesmí být zaškrtnuto!) všechny tři položky – »Update bootcode (MBR)«, »Overwrite existing BCD store (create new)« a »Add boot entry to BCD store«.
 9. – Klikněte na »Install« a nechte program pracovat. Po dokončení stiskněte »Finish« a program zavřete.
 10. – Nainstalujte EasyBCD umístěný na Chip DVD.
 11. – Spusťte EasyBCD a zvolte »Add New Entry« a poté se přesuňte do části Portable/External Media, konkrétně Disk Image. V kolonce »Type« zvolte Microsoft VHD, do »Name« zadejte vámi zvolené jméno a do »Path« zadejte cestu k VHD souboru, který jste vytvořili v 7. kroku. Kliknutím na »Add entry« položky potvrďte. Při úspěšném přidání by se vám měla v levé dolní části zobrazit hláška »Drive added to boot menu successfully«.
 12. Restartujte systém a v bootovacím menu se vám objeví nově Windows 8.1 (resp. název, který jste zadali). Zvolte tuto možnost a klávesou Enter potvrďte. Budete požádáni o zadání produktového klíče, který Microsoft pro testování Windows 8.1 vydal jako univerzální ve znění: NTTX3-RV7VB-T7X7F-WQYYY-9Y92F. Zadejte tedy tento klíč a v případě, že nemáte účet u Microsoftu, si ho vytvořte. Tímto je celý proces u konce a Windows 8.1 jsou vám od této chvíle k dispozici k testování. Při každém dalším spuštění stačí už jen vybrat v bootování Windows 8.1
obr-03

Boot: Vyberte disk, ze kterého bootujete vaše Windows a odznačte všechna okna. Pro lepší orientaci doplňte popisek.

obr-04

EasyBCD: Zvolte vše, tak jak je vyznačeno na obrázku a zadejte cestu k vašemu VHD souboru.

V případě, že vás testování nových Windows omrzí a budete je chtít smazat, tak stačí tři rychlé kroky a nezůstane po nich ani památky. Nabootujte systém, ze kterého jste instalaci Windows 8.1 prováděli. Spusťte EasyBCD, klikněte na »Edit Boot Menu«, vyberte Windows 8.1 a poklepejte na »Delete«. Zobrazí se vám zpráva, zdali jste si tím jistí, kliknutím na »Yes« potvrdíte své rozhodnutí. V tomto posledním kroku už jen navštívíte složku, do které jste VHD soubor ukládali a smažete ho. Také se vám může stát, že se vám do ruky dostane už hotový VHD soubor, v tomto případě můžete pokračovat až 10. krokem.

obr-05

Odstranění: Omrzí-li vás už testování, můžete vše v rychlosti odstranit. Stačí v EasyBCD zvolit »Edit Boot Menu«, vybrat Windows 8.1 a kliknutím na »Delete« odstranit.

Možností jak nainstalovat Windows 8.1 je samozřejmě více. Můžete například upgradovat vaše stávající Windows 8, ale některé vaše dokumenty a programy nemusí být kompatibilní nebo by se museli instalovat znovu. Tento způsob je tedy ideálním řešením, pokud chcete vyzkoušet Windows 8.1 nezávisle na vašem systému.
 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání