Menu
CHIP Speedtest

Vzdálený dohled prostřednictvím webkamery

17.01.2011 08:49 | Redakce Chip
Na monitoru v práci byste chtěli sledovat dění u vás doma, ale řešení pomocí IP kamery je pro vaše potřeby zbytečně drahé.

Pokud nechcete zbytečně utrácet za IP kameru, můžete pro přenos obrazu s výhodou využít obyčejnou webkameru v kombinaci s programem Yawcam, který je zdarma k dispozici na adrese www.yawcam.com. Pro stažení programu klikněte na webové stránce na odkaz »Download« a poté na »yawcam_install.exe«. Program potřebuje k běhu pouze nainstalovanou Javu 6; pokud toto prostředí v počítači nemáte, stáhněte si jej ze stránky www.java.com/en/download/index.jsp a nainstalujte.

Po nainstalování a spuštění programu Yawcam je nejprve potřeba nastavit zdroj videa. Proto postupem »Settings | Detect webcam« zahajte vyhledávání, nalezenou webkameru vyberte z rozbalovacího seznamu a potvrďte kliknutím na »OK«.Pokud je vše správně nastaveno a připojeno, zobrazí se v okně »Yawcam - Preview« obraz z webkamery.

Nyní je potřeba nastavit, jakým způsobem chcete obraz z webkamery posílat na internet. Na výběr je posílání statických snímků v pravidelných intervalech buďto na FTP server (volba »Ftp«), nebo na web (volba »Http«). Disponujete-li rychlým internetovým připojením, lze přenášet také video (volba »Stream«). Ale pozor! Pro funkčnost přenosu snímků na web i streamování videa je nutné mít od poskytovatele internetu přidělenu veřejnou IP adresu.

FTP: V případě, že se spokojíte s ukládáním statických snímků na FTP server, otevřete »Settings | Edit settings« a z podnabídky »Output« vyberte »FTP«. Zde zadejte všechny požadované údaje a poté klikněte na »Image array«. Tím vyvoláte průvodce pro nastavení pravidel ukládání snímků na vašem FTP serveru. Po dokončení tohoto nastavení vše potvrďte tlačítkem »OK« a v hlavním okně programu u volby »Ftp« přepněte na »enable«. Zobrazí-li se hlášení brány firewall, klikněte na »Povolit přístup«. Od této chvíle se snímky z webkamery začnou odesílat na váš server.

HTTP: Pro nastavení zobrazování snímků z webkamery v internetovém prohlížeči navigujte v okně programu na »Settings | Edit settings | HTTP«. Zde můžete upravit kvalitu snímání a také číslo portu, na kterém přenos poběží. Případné úpravy nastavení potvrďte »OK« a v hlavním okně programu u volby »Http« aktivujte »enable«. Snímky z webkamery aktualizované vždy v desetisekundových intervalech najdete na adrese ve tvaru http://VAŠE_IP_ADRESA:ČÍSLO_PORTU/update.html.

STREAM: Chcete-li sledovat plynulý obraz, aktivujte »enable« u volby »Stream«. Podobně jako u modu »Http« můžete sledovat obraz po zadání vaší IP adresy do prohlížeče, ovšem s jiným číslem portu (standardně je nastaven port 8081). Jestliže živé vysílání začne váznout, můžete pro plynulejší přenos snížit kvalitu videa. To provedete v nabídce »Settings | Edit settings | Stream«.

MOTION: Specialitou programu je funkce pro detekci pohybu (volba »Motion«). Díky této funkci lze ukládat a odesílat snímky pouze tehdy, pokud webkamera zaznamená pohyb. Pro nastavení detekce otevřete »Window | Motion detection« a přepněte na záložku »Actions«. Zde pomocí zatržítka vyberte akci, která se má při zaznamenání pohybu provést. Na výběr je ukládání snímků na disk (volba »Save file«), nahrávání na FTP server (»Ftp upload«), odeslání snímků na e-mail (»Send E-mail«), spuštění libovolného programu (»Run . exe«) a přehrání zvukového souboru (»Play Sound«). Kliknutím na tlačítko »Settings« u vybrané volby vyvoláte dialog pro upřesňující nastavení. Přepnutím na záložku »Settings« můžete dále pomocí jezdce »Sensitivity« nastavit citlivost snímání. Detekci pohybu nakonec spusťte kliknutím na »enable«.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání