Menu
CHIP Speedtest

Windows 10: Ochrana soukromí

19.12.2015 09:39 | Radek Kubeš
Windows 10: Ochrana soukromí

Namísto tzv. expresního nastavení, je více než vhodné provést nastavení soukromí.

Pokud jste z nějakého důvodu tato nastavení při instalaci Windows 10 neprovedli, samozřejmě máte stále šanci to napravit. V »Nastavení« najdete samostatnou skupinu předvoleb, nazvanou »Soukromí«, kde můžete velmi detailně konfigurovat bezpečnostní předvolby nejen pro operační systém, ale i jednotlivé aplikace.

Jestliže si nepřejete, aby aplikace sdílely váš identifikátor pro inzerci, začněte hned deaktivací prvního přepínače v nabídce »Obecné«. Filtr SmartScreen pro kontrolu webových stránek nechejte aktivní, ale klikněte na odkaz »Spravovat informace, které řídí reklamu od Microsoftu a další přizpůsobení«. Otevře se webová stránka, na které můžete zakázat personalizaci reklamy – jak v použitém prohlížeči, tak i pro surfování na webu při použití účtu Microsoft.

V nabídce »Poloha« můžete vypnout zjišťování polohy vašeho zařízení, včetně uchování historie. Záleží jen na vás, zda chcete aplikacím umožnit poskytování obsahu (například předpovědi počasí atd.) podle vaší aktuální polohy, či nikoli. V případě stolního počítače je asi nejlepší zjišťování polohy vypnout. Dále můžete řídit oprávnění jednotlivých instalovaných aplikací používat kameru a mikrofon vašeho počítače, popřípadě tuto možnost všem programům zcela zakázat.

Především s asistenční aplikací Cortana, která však v české verzi Windows 10 nefunguje, souvisí nastavení v nabídce »Řeč, rukopis a zadávání«. Operační systém se umí postupně naučit rozpoznávat váš hlas a rukopis, v současné době je však jedinou rozumnou volbou kliknutí na tlačítko »Přestat mě poznávat«. Vymazat osobní údaje, které už o vás Microsoft má, můžete po otevření odkazu »Přejděte na Bing, kde můžete spravovat osobní údaje pro všechna svoje zařízení«.

V nabídkách »Kontakty«, »Kalendář« a »Zprávy« můžete řídit oprávnění jednotlivých aplikací přistupovat k tomuto typu obsahu vašeho počítače. Další důležitou vlastnost instalovaných programů lze nastavit v nabídce »Aplikace na pozadí«. Než opustíte nastavení »Soukromí«, nezapomeňte ještě v nabídce »Zpětná vazba a diagnostika« nastavit »Četnost zpětné vazby« na »Nikdy« a předvolbu »Diagnostika a data o používání« na »Základní«. Zcela vypnout odesílání diagnostických dat z provozu Windows 10 Microsoftu bohužel nelze.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání