Menu
CHIP Speedtest

Windows 10: Použití funkcí z Windows 7/8

14.12.2015 07:24 | Radek Kubeš
Windows 10: Použití funkcí z Windows 7/8

Přestože Windows 10 vypadají jako zbrusu nový operační systém, stále v nich najdeme funkce známé z Windows 7 či 8.

Takže abyste se například během restartu počítače dostali do BIOS, je třeba otevřít novou nabídku »Nastavení« a přejít do »Aktualizace a zabezpečení | Obnovení«, kde najdete funkci »Spustit s upřesněným nastavením«. Po kliknutí na tlačítko »Restartovat« se počítač restartuje a Windows 10 před svým spuštěním otevřou nabídku UEFI. Alternativně můžete během restartu přidržet tlačítko [Shift].

Ve Windows 10 najdete rovněž tzv. bezpečný režim spuštění, ve kterém můžete odhalit problémy, kvůli kterým se počítač nechce standardní cestou spustit. Nejrychlejší cesta ke spuštění počítače v bezpečném režimu vede přes klávesovou zkratku [Win] + [R], kdy do příkazového okna napíšete »msconfig« a klepnete na [Enter]. V okně »Konfigurace systému« přejděte na kartu »Spuštění počítače« a zde aktivujte předvolby »Bezpečné spouštění« a »Síť«. Během následujícího restartu se Windows 10 spustí v bezpečném režimu. Velmi snadno můžete do Windows 10 vrátit i kalkulačku z Windows 7. Stačí si instalovat bezplatně použitelnou aplikaci Old Calculator for Windows 10. Dalším dobře známým nástrojem, který je ve Windows 10 dobře schovaný, je prohlížeč fotografií.

Musíte však vložit do registru nový klíč, což provedete stažením, rozbalením a spuštěním instalačního souboru, dostupného pod odkazem bit.ly/1I0kY44. Po úspěšném vytvoření nového klíče klikněte v Průzkumníku souborů na vybraný soubor s fotografií pravým tlačítkem myši a zvolte nabídku »Otevřít v programu | Zvolit jinou aplikaci«. V nově otevřeném okně pokračujte volbou »Další aplikace«, až se dole na seznamu ukáže aplikace »Windows Prohlížeč fotografií«. Označte předvolbu »K otevírání souborů JPG vždycky používat tuto aplikaci« a pokračujte tlačítkem »OK«.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání