Menu
CHIP Speedtest

Windows 10: Synchronizace času s atomovými hodinami

14.03.2017 09:10 | Radek Kubeš
Windows 10: Synchronizace času s atomovými hodinami

Operační systém Windows automaticky synchronizuje systémový čas s tzv. časovým serverem.

Tato synchronizace probíhá podle výchozího nastavení automaticky jednou týdně a Windows k ní používají vlastní internetový server na adrese time.windows.com. Sami si ale můžete nastavit, aby váš počítač synchronizoval svůj systémový čas s atomovými hodinami. Například těmi, které provozuje vědecká laboratoř PTB v německém Braunscheweigu.

Pro přepnutí řízení času vašeho počítače na atomové hodiny klikněte pravým tlačítkem myši na hodiny v pravém dolním rohu pracovní plochy Windows a z kontextové nabídky zvolte funkci »Upravit datum a čas«. V nově otevřeném okně klikněte na odkaz »Další možnosti pro datum, čas a místní nastavení«. Otevřou se Ovládací panely, kde budete pokračovat volbou »Nastavit čas a datum«. V novém okně »Datum a čas« přejděte na kartu »Čas v Internetu« a zde klikněte na tlačítko »Změnit nastavení«. V dalším okně zadejte jako »Server« adresu »ptbtime1.ptb.de«, klikněte na »Aktualizovat nyní« a potvrďte změnu nastavení tlačítkem »OK«. Jestliže aktualizace času z atomových hodin skončí chybovým hlášením, zkuste ji za pár okamžiků ještě jednou.

Hlavní výhodou změny synchronizačního serveru je samozřejmě absolutní přesnost atomových hodin. Zatímco běžné hodinky se každý den odchýlí od přesného času zhruba o jednu sekundu, stejná odchylka u atomových hodin by nastala až za milion let.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání