Menu
CHIP Speedtest

Zablokování uživatelského účtu po chybném přihlášení

07.12.2011 14:44 | Redakce Chip
Svůj počítač sdílíte s dalšími rodinnými příslušníky, z nichž každý má svůj uživatelský účet. Chtěli byste zabránit možnosti, že by někdo opakovanými přihlašovacími pokusy prorazil vaše heslo.

Abyste mohli editovat zásady pro blokování účtů, klikněte na »Start« a pak do políčka  „Prohledat programy a soubory“ zadejte pojem „Místní“. Výsledek hledání pak Windows vypíší přímo v nabídce Start. Zde pod »Programy« dvojitě klikněte na »Místní zásady zabezpečení«. Pro případ, že pracujete s uživatelem bez oprávnění správce, klikněte pravým tlačítkem myši na jméno programu a zvolte kontextový příkaz »Spustit jako správce«. Pak ještě musíte příkaz autorizovat volbou účtu správce a zadáním příslušného hesla.
V dialogu »Nastavení zabezpečení« klikněte na malý trojúhelníček vlevo vedle »Zásady účtů«, čímž otevřete strukturu pod touto položkou. Potom zvolte »Zásady uzamčení účtů«. Na pravé straně nástroje teď najdete tři tečky, jimiž definujete blokování účtu při opakovaném chybném zadání hesla. Nejprve dvojitě klikněte na »Prahová hodnota pro uzamčení účtu«. Zde určíte počet povolených neplatných přihlašovacích pokusů. Do vstupního pole následného dialogu napište například »5«, jestliže Windows mají účet zablokovat po pěti neplatných pokusech. Pak se budete smět při zadávání hesla také občas splést. Jestliže zadáte »0«, Windows účet nezablokují nikdy. Jakmile určíte prahovou hodnotu, Windows zbývající parametry obsadí doporučenými standardními hodnotami, které můžete měnit.
Pod pojmem »Doba uzamčení účtu« rozumí operační systém dobu, po kterou Windows účet blokují. Po uplynutí této lhůty operační systém blokádu zruší. Pokud je »Doba uzamčení účtu« rovna »0«, bude muset blokádu explicitně zrušit správce počítače.
A konečně můžete ještě obsadit parametr »Vynulovat čítač pro uzamčení účtu po«. Jím určíte, kolik minut  celkem musí uplynout, než Windows po neplatném přihlašovacím pokusu zresetují počítadlo neúspěšných pokusů. Tato hodnota musí být menší nebo rovna hodnotě »Doba uzamčení účtu«.
Upozornění: Pro soukromé počítače se vždy doporučuje nastavovat nenulovou hodnotu parametru »Doba uzamčení účtu«. Pokud u všech účtů včetně správcovských počet neplatných přihlašovacích pokusů překročíte a tím se úplně zablokujete, přijdete tak o jakoukoliv možnost dostat se znovu do počítače – přinejmenším jeden účet správce by proto měl zůstat dostupný.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání