Menu
CHIP Speedtest

Zabraňte obrazovému šumu, který vzniká kvůli vysoké teplotě

22.04.2014 14:46 | Pavel Trousil
Zabraňte obrazovému šumu, který vzniká kvůli vysoké teplotě

Obyčejně dělá vaše drahá zrcadlovka velmi pěkné snímky bez obrazového šumu. Pak ale přijde šok: na fotografiích z okružní jízdy Káhirou je množství barevného šumu, a to i přesto, že jste používali stativ a nastavili ISO 100.

tip3-nahled

Obrazové senzory i u nejnovějších modelů fotoaparátů citlivě reagují na vysoké teploty. Podobně jako při zvýšení hodnoty ISO (pro zvýšení světelné citlivosti) se zvyšuje i obrazový šum, protože se zrychluje pohyb elektronů v substrátu čipu. V zemích, kde je vysoká teplota vzduchu, jako je například Egypt, se tento efekt samozřejmě projevuje silněji než v oblastech, jako je Grónsko nebo fjordy v Norsku.

Tomuto efektu sice nemůžete úplně zabránit, ale můžete jeho vliv zmenšit. Například tím, že nebudete svůj fotoaparát vystavovat přímému slunečnímu záření. Většinou je totiž tmavý, a snadno se tedy na slunci zahřeje. Když máte přestávku nebo víte, že nebudete delší dobu fotografovat, umístěte fotoaparát do brašny. Použít můžete dokonce i termální tašku, ve které se uchovávají zmražené potraviny a která má izolační vrstvu, jež udrží vnitřní teplotu po delší dobu nižší. Zvolit můžete také nižší hodnoty ISO. Doporučujeme rovněž fotografovat při nižších teplotách, tedy například za svítání.

Pokud se vám přesto nepodaří šum na fotografiích eliminovat, nezapomeňte na funkci, kterou řada fotoaparátů má. Jde o funkci redukce šumu (Long exposure noise reduction), která zabere procesoru čas a tak může zpomalit sekvenční snímání.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání