Menu
CHIP Speedtest

Záchrana dat ze síťového NAS disku WD MyBook World

23.05.2011 08:41 | Redakce Chip
Záchrana dat ze síťového NAS disku WD MyBook World
NAS disky WD MyBook World jsou oblíbené hlavně kvůli nízké ceně a relativně snadnému použití. Nedisponují sice takovou funkční výbavou a možnostmi jako například disky Synology, na ukládání a sdílení dat v rámci LAN sítě ale stačí.

Zvláště první generace těchto disků však často po dvou až třech letech nonstop zapojení odcházejí. Finanční újma není tak velká, horší však je, že se nedostanete ke svým datům. Zvláště nepříjemné je to tehdy, pokud NAS disk sloužil jako jediný záložní disk.
Oprava WD MyBook World se většinou nevyplatí. Za poslední rok jsme přišli do styku se čtyřmi doslouživšími NAS disky tohoto typu, přičemž pokaždé byl problém v elektronice NAS disku, ne v závadě samotného datového nosiče. Zachránit data z interního HDD NAS disku není zas tak těžké, jen jej musíte vyjmout z NAS krabičky (smiřte se s tím, že už ji jen tak nesložíte, ale stejně už nesloužila) a připojit pomocí SATA kabelu nebo USB rámečku k jinému počítači. Problém ale je, že HDD NAS disk WD MyBook World používá specifický systém souborů EXT2 či EXT3, takže jej po připojení k počítači sice systém Windows uvidí, ale nedokáže z něj přečíst data. Umíte-li dobře zacházet s Linuxem, můžete disk připojit k linuxovému počítači a upravit distribuci tak, aby disk přečetla. Naštěstí existuje jednodušší způsob záchrany dat prostřednictvím programu Explore2fs, který lze stáhnout ze stránek http://www.chrysocome.net/explore2fs. Verze 1.06, 1.07 a 1.08beta9 lze provozovat přímo z prostředí Windows. Pod Windows 7 musíte program spustit jako správce. Po spuštění program buď automaticky najde disk, nebo můžete nechat počítač celý proskenovat. Data na disku uvidíte v adresářové struktuře tak, jak byla uložena na NAS disku.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání