Menu
CHIP Speedtest

Zálohování dat ze starých disket v podobě image souborů

14.01.2011 15:42 | Redakce Chip
Jednou to přijít muselo: starý PC dosloužil a nastoupí nový. Je tu však problém: prakticky žádný nově dodávaný počítač už není vybaven disketovou jednotkou. Přitom ale na disketách ještě máte uložena důležitá data.

Pokud jsou na disketách zapsána jenom data jako textové dokumenty ap., postačí jejich zkopírování na externí pevný disk. Odtamtud je později můžete přehrát do nového počítače. Obtížnější to bude s instalačními disketami pro všechny programy, hry, nebo dokonce operační systémy. Instalace se pak často podaří jen tehdy, jsou-li k ní použity skutečné diskety. V takových případech byste si měli založit pravý obraz (image) disket, který později můžete použít například ve virtuálním počítači.
Vhodným freewarovým programem pro tvorbu obrazů disket je RawWrite. Dnes už trochu letitý nástroj najdete na Wikipedii. Z ní si nahrajte soubor »rawwritewin-0.7.zip« a rozbalte jej do zvoleného místa paměti. Bez další instalace spusťte »rawwritewin.exe«. Nejprve zkontrolujte, zda program zvolil správnou jednotku jako »Floppy drive«. Pak níže přejděte na kartu »Read«. Klikněte na tlačítko vedle vstupního pole »Image file« a navigujte na cílovou složku, do níž má RawWrite obraz diskety uložit. Potom pro image soubor zadejte výstižný název, vložte disketu do jednotky a klikněte na »Read«. Počkejte, až se dokončí zhruba minutu trvající zpracování.
Hotový ISO soubor můžete pomocí nástroje Virtual Floppy Drive, který najdete například na http://chitchat.at.infoseek.co.jp/vmware/vfd.html, spustit na ploše Windows.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání