Menu
CHIP Speedtest

Zálohování souborů palubními prostředky

12.10.2010 12:34 | Redakce Chip
Neustále odevšad slyšíme, jak důležité je pravidelné zálohování. Proč tedy Windows XP Home nemají „na palubě“ žádné vhodné řešení? Opravdu je nutné zálohovací program kupovat samostatně?

Microsoft vybavil Windows XP nástrojem »Ntbackup.exe« – jednoduchým, ale efektivním programem pro tvorbu záložních kopií. Ten se však automaticky nainstaluje jenom v edici Professional. Ve verzi Home si jej musíte pořídit dodatečně.
INSTALACE NÁSTROJE: Založte instalační CD a v automaticky otevřeném instalačním okně klikněte na »Ukončit«. V Průzkumníku otevřete složku »ValueAddMsftNtbackup« na CD. Dvojitým kliknutím na položku »Ntbackup.msi« si pak zálohovací program nainstalujete. Řiďte se pokyny instalačního programu a nakonec klikněte na »Dokončit«.
VOLBA DAT:  Abyste mohli data zálohovat, musíte být přihlášeni k uživatelskému účtu s oprávněním správce. Jako první krok otevřete »Start | Spustit«, zadejte »ntbackup« a klikněte na »OK«. V dalším okně klikněte na „Rozšířený režim“ a na kartu »Zálohování«. Nyní aktivujte »Úloha | Nová« a v adresářové struktuře zaškrtněte jednotky relevantní pro zálohování. Pro výběr jednotlivých souborů nebo složek rozšiřte zobrazení pro jednotku kliknutím na znaménko plus. Soubory a složky určené k zálohování zaškrtněte. V poli »Zálohovací médium nebo název souboru« pak stanovte, kde a pod jakým názvem má být záložní soubor uložen.
KONFIGURACE VOLEB: Nyní zvolte »Spustit zálohování« a v následném okně „Informace o úloze zálohování“ zaměřte svou pozornost na sekci „Obsahuje-li médium zálohu“. Volba »Přidat tuto zálohu na médium« doplní nový „backup“ k oněm starším existujícím, takže všechny dřívější zálohy budete spravovat v jednom souboru. Toto řešení je užitečné, budete-li později muset obnovovat data ze zálohy z určitého dne. Aby si zálohovaná data nemohl kdekdo prohlížet, zaškrtněte možnost »Přístup k zálohovaným datům umožnit pouze jejich vlastníku a správci«. Pak ještě klikněte na »Upřesnit«, aktivujte volbu »Po dokončení zálohování ověřit data« a jako „Typ zálohování“ zvolte možnost »Přírůstkové«. Nakonec dialog zavřete tlačítkem »OK«.
ČASOVÝ PLÁN: Zálohování by mělo probíhat pravidelně. Klikněte proto na kartě »Naplánovat úlohu« na »Vlastnosti«. Zde můžete stanovit, jak často a kdy se má zálohování realizovat. Volíte například »denně« ve »12:00« hodin nebo »Při nečinnosti«. V posledním případě ještě specifikujete, jak dlouho musí být počítač v nečinnosti, než se zálohování zahájí. Přednastaveno je 10 minut.
AKTIVACE ZÁLOHOVÁNÍ: Tyto dialogy zavřete tlačítkem »OK« a klikněte na »Spustit«. Tím je NT Backup aktivován a začne se zálohováním, jakmile nastanou stanovené podmínky.
OBNOVA DAT: Pro obnovení zálohovaných dat spusťte NT Backup v rozšířeném režimu a přejděte na kartu »Obnova a správa média«. Windows pak v pravé části okna zobrazí stávající záložní soubory a zároveň je zařadí v levém sloupci okna pod »Soubor«. Klikněte na znaménko plus před ním a nyní zobrazené písmeno jednotky zaškrtněte. Tak dáte najevo, že NT Backup má zpětně nahrát kompletní zálohu. Alternativně můžete – jak jste zvyklí z Průzkumníka – navigovat adresářovou strukturou zálohy a pro obnovení cíleně vybírat jednotlivé složky nebo soubory zaškrtnutím.
V rozevíracím seznamu „Umístění obnovených souborů“ můžete volit mezi možnostmi »Původní umístění«, »Alternativní umístění« nebo »Jediná složka«. Tím způsobem určíte, zda stávající data budou přepsána, nebo zda NT Backup uloží záložní data na jiné místo. To má smysl, chcete-li staré a nové verze porovnat. Po kliknutí na »Spustit obnovení« a »OK« v následném dialogu nahraje NT Backup záložní data zpět.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání