Menu
CHIP Speedtest

Založení dokumentu se dvěma obsahy

17.01.2011 11:43 | Redakce Chip
Rozsáhlejší text má sloučit dvě části, přičemž však každá musí mít svůj vlastní seznam obsahu. Standardní funkce editoru ovšem vytváří pouze jeden jednotný obsah pro všechny stránky. Je tedy nutné oba obsahy pracně zakládat manuálně? Nikoli.

Automatické vytvoření oddělených obsahů vám zajistí malý trik. Ten využívá různé, ale stejně formátované styly odstavců, které přiřadíte nadpisům kapitol. Druhý obsah musíte později přesunout na patřičné místo a zformátovat. Řešení je rozsáhlé, oproti manuálně zhotoveným obsahům však přináší velkou výhodu: dodatečně provedené korektury Word automaticky převezme do obsahů.
POUŽITÍ ČLENĚNÍ DOKUMENTU: Jako přípravu přiřaďte nadpisům jednotlivých částí různé úrovně členění. Za tím účelem otevřete »Zobrazit | Rozvržení dokumentu«. Nadpisy v první části textu nastavte pomocí panelu nástrojů například všechny na »Nadpis 1« a v druhé části na »Nadpis 2«. Při vícestupňovém členění to funguje podobně; zde v první části použijte třeba úrovně 1 a 2 a ve druhé části úrovně 3 a 4.
PŘIZPŮSOBENÍ STYLŮ: Abyste docílili jednotného formátování nadpisů, upravte jejich styly. Otevřete proto »Formát | Styly a formátování« a označte text formátovaný jako »Nadpis 1«.  Potom pravým tlačítkem myši klikněte v podokně na »Nadpis 2« a v místní nabídce zvolte příkaz »Aktualizovat podle výběru«, nebo zvolte kontextový příkaz »Změnit« a formátování zařiďte sami. V textu zkontrolujte, zda označený nadpis opět obdržel styl »Nadpis 1«. Stejně naložte i s dalšími použitými úrovněmi.
VLOŽENÍ OBSAHŮ: Nyní doplníte na začátek dokumentu první obsah. Zvolte tedy »Vložit | Odkaz | Rejstřík a seznamy« a pak na kartě »Obsah« klikněte na »Možnosti«. Následný seznam dostupných stylů ukazuje přiřazení nadpisů a úrovní seznamu. Zde vymažte hodnotu u »Nadpis 2«, aby zůstala v platnosti jen první úroveň. Akci potvrďte tlačítkem »OK«. Tím je vytvořen obsah první části textu.
Tvorbu druhého obsahu znovu zahajte postupem »Vložit | Odkaz | Rejstřík a seznamy« a klikněte na »Možnosti«. Tam deaktivujte »Úrovně osnovy«. V seznamu dostupných stylů nyní vymažte přiřazení u »Nadpis 1«. Potom pro úroveň obsahu u »Nadpis 2« zadejte »1«.  Všechna ostatní pole musí zůstat prázdná. Akci potvrďte tlačítkem »OK« a klikněte na »Obnovit«. Zde zkontrolujte použitý styl a případně jej změňte na »Obsah 1«, aby oba obsahy měly stejný vzhled. Dialog potvrďte tlačítkem »OK«. Dotaz na nahrazení existujícího obsahu musíte zodpovědět tlačítkem »Ne«. Oba obsahy se teď dají automaticky a na sobě nezávisle aktualizovat.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání