Menu
CHIP Speedtest

Zapnutí a konfigurace ochrany proti sledování

15.09.2011 08:08 | Redakce Chip
Zaslechli jste cosi o nových bezpečnostních funkcích v Internet Exploreru 9, které mají zabránit trasování vašich aktivit prostřednictvím webových stránek.

V IE9 je zpočátku funkce „tracking protection“ standardně vypnuta. Chcete-li ji aktivovat, klikněte vpravo nahoře na ikonu nastavení a pak otevřete příkaz »Nástroje | Ochrana proti sledování…«. V pravé části okna označte položku »Váš individuální seznam« a pak dole klikněte na »Nastavení«.

Následný dialog ukáže seznam rozpoznaných a zablokovaných trasovacích elementů. V něm můžete označit jednotlivé položky a pomocí tlačítka je záměrně blokovat nebo také povolit, pokud potřebujete získat přístup ke korektní funkci určité webové stránky. Níže zobrazené rozevírací pole určuje, na kolika stránkách se musí element vyskytovat, než ochrana zasáhne. Zde snižte standardní hodnotu na minimálně »3«, abyste nežádoucí elementy rozeznali ještě rychleji. Kliknutí na »Aktualizovat« rozšíří seznam o nyní dodatečně nalezené elementy. Ty teď můžete ihned manuálně zablokovat. Změnu potvrďte tlačítkem »OK«. Na závěr nezapomeňte seznam příslušným tlačítkem aktivovat. Napříště už bude Internet Explorer elementy tohoto seznamu blokovat. Jako milý vedlejší efekt tak zároveň zmizí velká část reklamních bannerů.

Upozornění: V zásadě máte při konfigurování ochrany proti sledování také možnost vyvolávat seznamy on-line. To však momentálně nelze doporučit, poněvadž se položky při nasazení více seznamů navzájem ruší, takže účinek jednoho seznamu může být uvolněním v jiném seznamu potlačen. Celkově má použití více seznamů za následek horší filtraci.

VYSVĚTLENÍ: Základní myšlenka ochrany proti sledování vychází z poznatku, že reklamní bannery a trasovací cookies jsou většinou soustředěny na několika málo velkých serverech, přičemž vložené elementy na webové stránce jsou pokaždé znovu externě vyvolávány z takovýchto serverů. Mechanismus ochrany zkoumá, zda se opakovaně vyskytují přístupy ke stejným externím serverům, a po překročení hraničního počtu přístupů je automaticky zablokuje.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání