Menu
CHIP Speedtest

Zašifrované soubory na disku

19.03.2016 08:06 | Karel Kovar
Zašifrované soubory na disku

Do počítače se vám dostal malware, který zašifroval všechny vaše fotografie do jednoho souboru s příponou ccc. Pomocí antiviru jste samotný malware smazali, ale soubor nelze nijak otevřít. Jak postupovat dále?

Váš počítač se stal obětí tzv. ransomwaru, tedy škodlivého softwaru, který zašifruje počítač oběti a za dešifrování požaduje výkupné. V počátcích tohoto „byznysu“ byly technologie používané vyděrači poněkud primitivní a jejich rozšifrování bylo dětskou hračkou. Špatnou zprávou ale je, že během krátké doby se v této oblasti počítačoví zločinci značně zlepšili a v současnosti používané technologie (AES 256) jsou již na světové úrovni. To v praxi znamená, že přístup k takto zašifrovaným souborům již snadno nezískáte. Přesto ale existuje šance. Bezpečnostní společnosti Kaspersky se podařilo díky chybě v ransomwarech Coinvault a Bitcryptor získat přibližně 14 tisíc klíčů. Patříte-li tedy mezi oběti těchto škůdců, pokuste se ze stránky https://noransom.kaspersky.com/ stáhnout dešifrovací nástroj a zkuste své štěstí.

Pokud se to nepodaří a máte na disku důležitá data, můžete ještě zkusit vyděračům poslat peníze a doufat, že vám zašlou klíč pro dešifrování. 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání