Menu
CHIP Speedtest

Zážitky z fesťáku stojí za zvěčnění

10.06.2014 12:59 | Radek Kubeš
Zážitky z fesťáku stojí za zvěčnění

Letní festivaly jsou pořádná výzva pro každého, kdo chce zachytit své zážitky na fotografiích a sdílet je se svými přáteli. 

Většinou na nich strávíme alespoň dva nebo tři dny, během nichž máme skutečně málokdy šanci dobíjet baterie své elektroniky. A co je neméně důležité, nikdy nevíme, jaké vrtochy si pro nás připraví počasí. Proto je ideální vybavit se na fesťák takovou elektronikou, která má výdrž – a to jak po stránce baterií, tak i odolnosti proti dešti, prachu nebo pádu. V neposlední řadě také musíme počítat s tím, že se nám vždy nepodaří dostat do bezprostřední  blízkosti lidí a scén, které chceme fotit – pak je k nezaplacení pořádný zoom.

Často se na festivalech ocitneme v situaci, kdy musíme být opravdu vynalézaví a pro některé věci najít i jiné použití, než k jakému jsou původně určené. Málokdo se třeba vybaví kladivem pro zatloukání stanových kolíků a místo něj pak poslouží třeba bota. Zapalovač zafunguje jako otvírák na lahve, z bedny od piva je sedátko a z plastikových pytlů na odpadky třeba slušivé pončo. Všechny tyhle „vynálezy“ pak splní svoji funkci, ale vždycky tak nějak napůl. Hůř, než nástroje, které jsou k tomuto účelu určené.

Stejně tak i smartphone sice může posloužit jako foťák, ale má oproti němu jasné nevýhody. Když u mobilu pomineme menší rozlišení a absenci optického zoomu, má na rozdíl od něj správně vybraný foťák především dvě hlavní výhody. Tou první je větší výdrž baterky – jednak celkově vyšší kapacita a dále také fakt, že foťák zapínáme tehdy, když chceme fotit a mezitím baterka odpočívá. Pokud si zvolíme některý z tzv. „outdoorových“ modelů foťáků, získáme druhou výhodu v jeho vysoké odolnosti. Navíc jsou nejmodernější fotoaparáty vybavené také Wi-Fi připojením, díky kterému můžete vesele nahrávat fotky na svoji oblíbenou sociální síť, jak jste zvyklí.

Tipy na parádní festivalové fotky:

Zkuste k celé akci přistoupit jako k reportáži. Nejlepší metodou jak „podat zprávu“ o určité události je řídit se známou mantrou fotografů „celek – polocelek – detail“. Celek znamená, že širokoúhlým objektivem zachycujeme zahuštěný prostor v publiku, čímž ukážeme množství diváků. Polocelek: středním ohniskem objektivu zobrazíme postavy návštěvníků nebo umělců. Teleobjektivem pak zachycujeme portréty, tedy detail – výrazy v obličejích zpěváků nebo pařících fanoušků. 

Tak jako každý příběh má začátek a konec, tak i festival má start a závěr, nezmeškejte tedy momenty, které se neopakují! U celků a polocelků není s expozicí problém, vše závisí na okolním přirozeném osvětlení. U nočních scén je třeba náležitě zvýšit citlivost ISO. U detailů je třeba volit kratší čas, zejména proto, že se roztančení lidé pohybují celkem rychle. Jde také o potlačení pohybové neostrosti vzniklé držením přístroje s teleobjektivem. U portrétu pracujeme s malou hloubkou ostrosti, tedy používáme malé zaclonění.

Snažte se fotografovat se zoomem nastaveným na širší ohnisko (s menším přiblížením) než při normálním fotografovaní lidí. U rychle se pohybujících objektů se scéna mění poměrně rychle a není smutnější zjištění, než při prohlížení snímků objevit správně exponovaný záběr s perfektí ostrostí a úžasným výrazem člověka, kterému chybí v obraze část ruky, nohy či dokonce obličeje. Vždy je lépe provést dodatečný výřez v počítači a tím člověka zvětšit, než smazat jinak dobrý snímek. „Snažte se osobu fotoaparátem sledovat v určitém úseku a pomocí sériového snímání pořídít více záběrů pro následný výběr toho nejlepšího. V případě fotografování přes hledáček doporučuji nezavírat druhé oko a bedlivě sledovat scénu v okolí vašeho objektu,“ dodává Michael Jurák z Nikonu.

 

Zajímavosti:

V roce 1969 se odehrával nejznámější festival v historii, Woodstock.

  • průměrná hmotnost tehdejších foťáků byla 1,134 kg. Dnes můžete mít modely, které váží jen 175 g
  • na jeden film se vešlo v průměru 8 fotek

 

Tipy na foťáky:

Nikon 1 AW je rychlý, lehký, kvalitně zpracovaný a snadno přenosný fotoaparát, který nabízí vysokou kvalitu a bezproblémové ovládání. Navíc je vodotěsný (do hloubky 15 m), nárazuvzdorný (odolává pádům z výšky až 2 m), mrazuvzdorný (do teploty −10 °C) a prachotěsný.


s-134033-nikon-aw110116-nahledNikon COOLPIX AW120 je vodotěsný do 18 m, nárazuvzdorný při pádu z výšky až 2 m a odolný vůči mrazu do –10 °C. Díky integrovanému připojení Wi-Fi můžete pořízené snímky pohodlně sdílet na oblíbené sociální síti. Fotoaparát vám rovněž umožní zaznamenávat videosekvence v rozlišení Full HD. Extrémně širokoúhlý 24mm objektiv f/2,8 s 5× optickým zoomem se vyznačuje optimální světelností, což vám umožní zachytit scény i za slabého světla či pořídit snímky pod vodou.

aw120-bl-front34l-nahled

Nikon COOLPIX S32 s rozlišením 13 milionů pixelů je snadno ovladatelný a zábavný. Je odolný proti prachu, proti nárazům při pádu až z 1,5 m a rovněž proti vodě do hloubky 10 m, takže se s ním můžete vydat skutečně kamkoli.

s32-image-product-img0100-nahled

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání