Menu
CHIP Speedtest

Získání více místa na disku po aktualizaci operačního systému

06.06.2014 06:29 | Karel Kovar
Získání více místa na disku po aktualizaci operačního systému

Přestože kapacita pevných disků v průměru dosahuje stovek gigabajtů, i nadále platí zlaté pravidlo, že jakkoliv velký disk zaplníte během několika měsíců.

Většině uživatelů se tak bude hodit získat nějaký ten gigabajt navíc.

Pokud jste na svém počítači aktualizovali operační systém na verzi Windows 8.1, určitě jste si všimli, že místa povážlivě ubylo. Tato aktualizace totiž zabírá na disku spoustu místa, které je možné získat. Je totiž velmi nepravděpodobné, že provedete „downgrade“ zpět na Windows 8, a tak lze po úspěšném testování odstranit staré záložní soubory. Tímto způsobem lze získat až 5 gigabajtů!

Hlavní část záložních souborů je na systémové jednotce ve složce »Windows.old«. Na první pohled nejjednodušší „ruční“ smazání těchto dat ale nelze doporučit – lepší je použít pro tento účel navržený nástroj integrovaný ve Windows 8 – program Disk Cleaner. Spusťte tedy vyhledávání a do příslušného políčka zadejte »Disk«. Ve výsledcích vyhledávání poté zvolte položku »Uvolnit místo na disku«.

V dalším kroku musíte zvolit jednotku, kterou chcete vyčistit – zde je nutné vybrat disk, na kterém máte instalaci systému Windows 8.1, a volbu potvrdit kliknutím na tlačítko »OK«. Po krátké prodlevě, během které program počítá, kolik místa bude možné uvolnit na disku, uvidíte okno s nabídkou souborů, které mohou být odstraněny. Pokud jste ale Disk Cleaner spustili standardním postupem, budou záložní soubory chybět v seznamu. To je však možné napravit kliknutím na tlačítko »Vyčistit systémové soubory«.

Nyní opět počkejte, až bude analýza disku kompletní, a v dialogu pro výběr dat k odstranění najdete například i položku »Vyčištění aktualizací Windows Update« nebo »Soubory protokolu upgradu systému Windows«. Výběr potvrďte tlačítkem »OK«.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání