Menu
CHIP Speedtest

Zjištění neoprávněně vysílajících programů

16.04.2010 06:49 | Redakce Chip
Chtěli byste vyzkoumat, které programy z vašeho počítače surfují na webu a zda se za tím případně neskrývá spyware či jiné nežádoucí jevy.

Velice pohodlně vám takovou otázku zodpoví bezplatný nástroj Fport, který rovněž najdete na našem Chip DVD. Po rozbalení zkopírujte soubor »fport.exe« do složky Windows.
Fport se spouští z příkazového řádku. Ten pod Vistou otevřete kontextovým příkazem »Spustit jako správce«. Potom zadejte příkaz
Fport /a
a stiskněte [Enter]. S tímto parametrem vytvoří Fport seznam všech programů přistupujících do sítě, seřazený podle názvů programů. Vedle čísla procesu PID a názvu se dozvíte ještě číslo portu, protokol a cestu k příslušné aplikaci. Jiné způsoby řazení umožňují volby »/p« (podle portů), »/i« (podle PID) a »/ap« (podle cesty k aplikaci).
Pokud si některým z uvedených programů nejste jisti, poznamenejte si jeho číslo portu uvedené v seznamu. Dokončete hledání a pak vyvolejte »netstat -a« nebo »net-stat -a -n«. Ve druhém sloupci seznamu »Místní adresa« vyhledejte za dvojtečkou příslušné číslo portu. Ve vedlejším sloupci »Cizí adresa« se pak dozvíte, kam toto spojení vede. Zdá-li se vám některý program podezřelý, hledejte jeho název na Googlu, kde získáte doplňující informace a – podle možností – i pomoc.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání